Záhradkárstvo

Novodobá hrozba pre vlašské orechy – vrtivka orechová

choroba orechov vrtivka

Rok 2019 nebol pre pestovateľov orechov príjemný. Zaznamenalo sa obrovské znehodnotenie plodov orechu kráľovského na viacerých miestach na Slovensku. Zhnité, sčernané, opadané a scvrknuté orechy s bielymi larvami v šupke má na svedomí vrtivka orechová, po latinsky Rhagoletis completa.

Čo je Vrtivka orechová –  Rhagoletis completa a akú hrozbu predstavuje

Do Európy sa v roku 1986 dostala až zo Severnej Ameriky. V roku 2012 sa jej ničivé správanie objavilo aj na Slovensku, no problémy narobila najmä v jeseni 2019. Napáda len orechy rodu Juglands, čo je odroda orechu kráľovského – vlašských orechov. Síce priamo nepoškodzuje plod, ale ochrannú dužinu okolo neho, no plesnivením obalu dochádza aj k narušeniu plodu. Prítomnosť Rhagoletis complety v plodoch vlašských orechov zistíte, ak sa v nich nachádza vpich po hmyze okolo ktorého sa zmenila farba šupky. Obal plodu postupne stmavne a sčernie. Vrtivka orechová najskôr nakladie vajíčka do šupky orechu, ktoré sa po 3 až 7 dňoch zmenia na larvy. Tie pod šupkou prežívajú a živia sa ňou 2 až 5 týždňov. Následne sa kuklia v pôde alebo odpade pod stromami, kde prezimujú od októbra do júla. Od júla do augusta vylietavajú na povrch a cyklus sa opakuje. Dospelé jedince sú schopné prežiť 40 dní. Dokážu preletieť veľké vzdialenosti samé alebo ich na miesto ďalšieho ničenia odfúkne vietor.

Ako chrániť vlašské orechy pred napadnutím

V prvom rade je potrebné napadnuté orechy odstrániť a zlikvidovať. Zaberie aj chemická ochrana v podobe postreku proti škodcom s názvom Decis alebo Mospilan, ale platí iba na dospelé jedince. Preto treba orech postrekovať už začiatkom júla a ukončiť postrek mesiac pred zberom. Za mesiac sa nakladené vajíčka nestihnú vyvinúť a napáchať škody. Pri väčších stromoch je chemický postrek problematický, lebo sa nedá dôkladne postriekať celý strom. Ak sa chcete vyhnúť chemikáliám a vypestovať si bio orechy, larvy zničíte pomocou fólie. Umiestnite ju na pôdu pod orechom, čím zabránite larvám prezimovanie v zemine. Vtáky vám v boji proti Vrtivke orechovej pomôžu a pochutia si na jej larvách v časoch vašej neprítomnosti. No ak sa radšej spoliehate na seba, pozbierajte choré popadané orechy, pohrabte aj listy a spáľte ich. To je najspoľahlivejšia cesta k víťazstvu v boji proti vrtivke orechovej – Rhagoletis completa.

Ak máte podozrenie, že vaše orechy sú napadnuté Vrtivkou orechovou –  Rhagoletis completa, treba to nahlásiť oblastnému fytoinšpektorovi z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave, pretože tento hmyz patrí k regulovaným – karanténnym škodlivým organizmom.