Chovateľstvo

Všetko, čo potrebujete, aby ste svoj chov králikov mohli nazvať úspešným

chov králikov

Hovorí sa, že králiky nie sú náročné zvieratá na chov. Napriek tomu existuje veľmi veľa zákonitostí, ktoré pri nich treba dodržiavať a netreba ich podceňovať. Každý chovateľ sa chce predsa pred svojím susedom pýšiť zdravými jedincami už na prvý pohľad. Prečítajte si základné požiadavky pri zriaďovaní chovu králikov, aké choroby tieto roztomilé tvory môžu sužovať a na záver sa hádam dozviete aj niečo nové o zvláštnom správaní sa králikov.

Aké krmivo je najlepšie pre králiky a, naopak, čím ich nekŕmiť?

Pri výbere krmiva pre váš chov králikov je dôležité, aby potrava pre ne určená obsahovala bielkoviny, vlákninu a ľahko stráviteľné cukry a tuky. Treba povedať, že králiky majú veľmi pestrý jedálniček a skonzumujú pomerne veľké množstvo potravy. Najvhodnejšou potravou je kvalitné lúčne seno, ktoré konzumujú v malých dávkach počas celého dňa. Mali by ste im ho dávať do jaslí na seno – senníka určeného pre králiky, aby si potravu nepodupali a neznehodnotili ju. Zajačiky obľubujú rôzne druhy zeleniny, ovocia, trávy, ďatelinu, lucernu, púpavu, skorocel, myší chvost. Odporúča sa kŕmiť ich jadrovým krmivom – jačmeňom, ovsom, pšenicou, kukuricou. Na spestrenie stravy im môžete dať bôb, hrach, lupinu. Potravu umiestnite do zásobníkových kŕmidiel určených pre králiky, odkiaľ si budú brať potravu počas celého dňa, a to najmä v noci, kedy sú najaktívnejšie. Králiky nesmú byť nikdy hladné, preto myslite na ich brušká a zabezpečte im dostatok stravy na noc. Radi požujú aj konáre a listy vŕby či ovocných stromov bez predošlého chemického postreku! Králiky neodmietnu ani dobre usušený chlieb. Môžete im zaobstarať kŕmne zmesi v podobe granúl, ktoré obsahujú potrebné živiny pre zdravý vývin a život králikov. Nesmiete im dávať kôstkovice, ako sú čerešne či slivky, nezrelé a nahnité ovocie a zeleninu. Nezabúdajte na dostatok čistej vody, ktorú musia mať zvieratá stále k dispozícii. Nalejte ju do napájačky pre králiky, pretože z misiek v klietkach ju môžu vyliať. Nedostatok vody im môže spôsobiť tráviace problémy a smädné samice majú tendenciu požierať svoje mláďatá. Je dobré podávať králikom aj vitamíny a doplnkové krmivo obohatené o potrebné látky, ktoré zlepšia celkový zdravotný stav – najmä však podporia správne trávenie, zlepšia imunitný systém a zabránia bežným chorobám, ktoré králiky postihujú.

Čo budete potrebovať k vhodnému ustajneniu králikov a zdravému chovu?

Zaobstarajte si klietky priamo určené na chov králikov, ktoré majú na spodnej časti umiestnené rošty a sú vyrobené z materiálu, ktorý nie je pre králiky zdraviu škodlivý. Tie napomáhajú k čistému životnému prostrediu králikov, pretože cez ne trus zvierat bez problémov prepadáva a celé zariadenia sa ľahko čistia a dezinfikujú. Vyberte vhodné miesto pre váš chov, aby králiky neboli vystavené prievanu, na ktorý sú veľmi citlivé. Takisto dávajte pozor, aby sa v letných mesiacoch neprehriali. Spôsobuje to oslabenie imunitného systému a väčšiu pravdepodobnosť výskytu infekčných chorôb (mor, myxomatóza či kokcidióza). Našťastie v dnešnej dobe dostanete kúpiť dezinfekčné prostriedky, ktoré zaručia čistotu chovu a nezávadnosť zdravia králikov, ako je napríklad aqua col a arpalit. Klietky a chovateľské pomôcky sa odporúča dezinfikovať vždy pri premiestnení králika. Celú králikáreň by sme mali vyčistiť minimálne raz ročne.

Postarajte sa o hygienické prostredie a dostatok priestoru pre život králikov

Ako každé úžitkové zviera, aj králiky si žiadajú čisté prostredie, aby sa mohli vyvíjať a boli zdravé. Oproti iným živočíchom majú veľmi citlivú dýchaciu a tráviacu sústavu a je na ich chovateľovi, aby dbal na stav týchto sústav. Zhoršenou hygienou králikárne dochádza k narušeniu normálneho zdravotného stavu až úhynu zvierat. Najčastejšie sa zanedbáva podstielka a dostatočný priestor pre každého králika. Ako sme spomínali, základom kŕmnej dávky je lúčne seno, ktoré často býva súčasťou podstielky v chove. V takom prípade je potrebné ho obmieňať aspoň každých 24 hodín, aby ho také znečistené králiky nezačali konzumovať. Nedostatočnou hygienou dávame priestor rozmachu závažného ochorenia králikov – kokcidióze, čo je choroba spôsobená parazitmi. Prejavuje sa ochabnutím, nechutenstvom, hnačkou, niekedy hnačkou s krvou, nafúknutým a bolestivým bruchom, zježenou srsťou, výtokom z očí, zoslabnutím až úhynom. Taktiež je dôležité nepreplňovať chovné zariadenie, aby mali králiky priestor pri napájačke, kŕmidle a mali si kde oddýchnuť. Ak je králikov po kope príliš veľa, dochádza k nadprodukcii amoniaku. Ten dráždi dýchaciu sústavu a spôsobuje nadmerné slzenie očí a prehnanú tvorbu nosného sekrétu – sopľov. Dostatok priestoru potrebujú najmä samice v očakávaní a mláďatá. Ak prikladáte vášmu chovu väčšiu váhu, určite sa vám zíde kotiace hniezdo pre samice králika alebo im dožičíte pokojný pôrod v chovnej klietke určenej pre 2 samičky. V týchto zariadeniach môžu v pokoji a bez stresu priniesť na svet svoje mláďatá. Tie zas majú vlastný priestor na rast a navyše sú chránené pred matkou samotnou, lebo nedokáže hniezdo rozdupať. Po určitom čase aj mláďatá vyžadujú premiestnenie do vlastnej výkrmovej klietky pre mladé králiky a v dospelom veku budú umiestnené v klietkach pre králiky. Pokiaľ chcete svojim zajačikom dopriať pobyt na čerstvej zelenej tráve počas teplých dní, môžete im opatriť výbeh určený pre králiky.

Zásady, ktoré treba dodržiavať, aby sa chov králikov vyhol obávaným chorobám

  • zabezpečte čistotu králikárne,
  • zvoľte vhodné plemeno králikov podľa typu chovného zariadenia a zamerania chovu,
  • dbajte o pestrý jedálniček králikov plný kvalitného čerstvého krmiva,
  • nevakcinujte proti všetkým ochoreniam, ale len takým, ktoré zvieratám aktuálne hrozia. Minimalizujte používanie liekov a radšej ich nahraďte probiotikami a prírodnými látkami ako sú napríklad acidomid, amivit, rabitin, optimin, prorabit,
  • nehádajte a neurčujte diagnózy na základe vlastného nepotvrdeného úsudku – pri prevencii chorôb nepoužívajte lieky (antibiotiká, antikokcidiká, antihistaminiká, hormonálne lieky). Siahnite po nich až keď sú králiky skutočne choré, lebo ak budú liečivá potrebovať v krátkom časovom odstupe od vašej neuváženej „prevencie“, lieky nemusia zabrať a zvieratá sa nevyliečia.

Vedeli ste, že…?

Králiky dokážu vďaka ich vyvinutému mechanizmu využiť až 60% prijatej vlákniny. Celý trik spočíva vo forme ich trávenia a nazýva sa cekotrofia. Trávená potrava sa dostáva do slepého čreva, kde dochádza k mikrobiálnemu štiepeniu celulózy. Potom trávenina putuje do konečníka odkiaľ ju králiky vyberajú a požierajú to. Exkrementy sú obohatené o mikrobiálne bielkoviny a nazývajú sa aj mäkké bobky. Zvieratá ich vylučujú predovšetkým v skorých ranných hodinách, teda je raritou, ak toto správanie chovateľ zazrie. Konzumáciou spomínaných bobkov králiky obohacujú svoje telo o vitamíny, jednoduché cukry, aminokyseliny a mastné kyseliny, ktoré vstrebávajú prostredníctvom tenkého čreva.