Chovateľstvo

Všetko, čo potrebujete, aby ste svoj chov králikov mohli nazvať úspešným

chov králikov

Králiky sú často vnímané ako nenáročné zvieratá na chov, ktoré si vystačia v malej klietke s niekoľkými mrkvami. To nie je tak celkom pravda. Existuje veľa zákonitostí, ktoré treba pri chove králikov dodržiavať a netreba ich podceňovať. Králiky vyžadujú toľko pozornosti ako akékoľvek iné zvieratá, vrátane špecifickej stravy, pravidelného čistenia ich obydlia, či lekárskej starostlivosti od veterinára. Prečítajte si, aké sú základné požiadavky pre chov králikov, čo treba dodržiavať, aby sa tieto roztomilé tvory vyhli chorobám, aké klietky sú pre chov králikov vhodné. 

 

Krmivo pre králiky

 

Králiky sú bylinožravce, čo znamená, že ich potrava by mala predovšetkým pozostávať z veľkého množstva trávy, sena a listov, ale aj niektorých druhov zeleniny a ovocia. V neobmedzenom množstve by sa malo králikom každý deň podávať seno, najlepšie kvalitné lúčne seno, ktoré konzumujú v malých dávkach počas celého dňa. Nakoľko ide o najdôležitejšiu súčasť králičej stravy. Seno je bohaté na vitamíny, minerály, bielkoviny a vlákninu, ktorá podporuje správne trávenie. Okrem toho, králikom pravidelné žuvanie sena zabezpečuje primerané opotrebenie zubov, ktoré im rastú počas celého života a musia byť pravidelne obrusované. Seno je najlepšie dávať do senníka určeného pre králiky, aby si potravu nepodupali a neznečistili. 

Zajačiky tiež obľubujú rôzne druhy zeleniny, trávy, ďatelinu, lucernu, púpavu, skorocel, myší chvost. Odporúča sa ich kŕmiť tiež jadrovým krmivom – jačmeňom, ovsom, pšenicou, kukuricou.  

Listová zelenina sa odporúča na doplnenie sena a dodanie ďalších vitamínov a živín. Okrem listovej zeleniny môžete králikom oživiť jedálniček zeleninou ako je mrkva, kapusta, repa, či brokolica. 

Do každodennej stravy králika môžete tiež zahrnúť aj ovocie. Medzi príklady týchto prírodných pochúťok, ktoré vášho zajačika potešia, patria napríklad jablká, hrušky, jahody, bobuľovité ovocie ako aj pomaranč, papája alebo melón. 

Králiky zjedia pomerne veľké množstvo potravy, preto myslite na ich brušká a zabezpečte im dostatok krmiva. Potravu je najlepšie umiestniť do zásobníkových kŕmidiel určených pre králiky, odkiaľ si budú brať potravu počas celého dňa, a to najmä v noci, kedy sú najaktívnejšie. 

Nezabúdajte na dostatok čistej čerstvej vody, ku ktorej by mali mať králiky neustále prístup. Nedostatok vody môže králikom spôsobiť tráviace ťažkosti a je tiež pomerne častým dôvodom, prečo samičky požierajú svoje mláďatá. Vodu je najlepšie naliať do napájačky, nakoľko v miske ju môžu králiky v klietke vyliať. Voda by sa mala meniť každý deň, aby sa zabránilo vzniku baktérií. 

Králikom je dobré podávať aj vitamíny a doplnkové krmivo obohatené o potrebné látky, ktoré podporia ich správne trávenie, zlepšia imunitný systém a zabránia tak bežným chorobám, ktoré králiky postihujú. Môžete im zaobstarať kŕmne zmesi v podobe granúl, ktoré obsahujú potrebné živiny pre zdravý vývin a život králikov.

 

Klietky na chov králikov

 

Hoci sú králiky relatívne malé, potrebujú dostatok miesta, aby sa mohli natiahnuť. Odporúča sa klietka, v ktorej sa môže králik postaviť na zadné labky bez toho, aby si udrel hlavu o vrch klietky. 

Na chov králikov sú najlepšie klietky priamo určené pre chov králikov. Chovné klietky sú vyrobené z materiálu, ktorý nie je pre králikov nebezpečný, dajú sa ľahko čistiť a dezinfikovať a na dne majú umiestnené rošty, cez ktoré ľahko prepadá trus na zošikmený výsuvný plech. Takéto klietky pomáhajú k čistému životnému prostrediu králikov. 

Súčasťou chovných klietok pre králikov môže byť napríklad aj otvor na krmítko alebo posuvné dvierka, ktoré slúžia na otváranie a zatváranie otvoru do hniezda. Hniezdo pre králiky by nemalo chýbať pri žiadnom chove králikov. slúži pre samice králikov a jej mláďatá. 

Klietka by mala byť umiestnená na dobre vetranom mieste, treba dať však pozor na prievan a vlhkosť. Na prievan sú králiky veľmi citlivé, vysoká vlhkosť im zase môže spôsobiť ochorenie dýchacích ciest. V letných mesiacoch dávajte pozor, aby sa králiky neprehriali. Ak necháte klietku na priamom slnku, králiky môžu dostať úpal a uhynúť. 

Králiky sú od prírody bojazlivé a ostražité, neustály hluk a vyrušovanie im môže spôsobiť stres. Klietku by ste preto nemali situovať na najrušnejšie miesto v dome alebo v záhrade. 

Vo vonkajšom prostredí by mala byť klietka chránená pred poveternostnými vplyvmi. Premočená podstielka či krmivo od dažďa, tvoria ideálne prostredie pre rozmnožovanie škodlivých plesní.

 

Starostlivosť o králiky počas ich života

 

Najdôležitejšie je králikom zabezpečiť potravu bohatú na živiny, čerstvú, čistú vodu a čisté prostredie v ktorom žijú.

Najviac podceňovaná býva práve čistota klietky, konkrétne starostlivosť o podstielku. Tú veľakrát tvorí seno, ktoré je potrebné denne vymieňať, inak sa budú králiky kŕmiť týmto znečisteným senom, čo môže viesť k rôznym zdravotným problémom. Častým problémom býva aj vlhká podstielka, pre ktorú sa u králikov môže vyskytnúť závažné ochorenie – kokcidióza. Táto choroba, spôsobená parazitmi, postihuje tráviaci trakt králikov. Oproti iným živočíchom majú králiky veľmi citlivú práve tráviacu a dýchaciu sústavu. Zhoršenou hygienou preto často dochádza až k ich úhynu. Okrem výmeny podstielky by sa malo králikom denne čistiť krmítko, vrátane výmeny neskonzumovanej potravy a opäť pripomíname dôležitosť potreby čistej, čerstvej vody. 

Celá klietka by sa mala tiež pravidelne dôkladne čistiť a dezinfikovať. Odporúča sa každých šesť mesiacov, prípadne podľa potreby. Na trhu dnes našťastie zoženiete špeciálne prípravky, dezinfekciu proti parazitom, ktoré najčastejšie postihujú domáce zvieratá. Dezinfikovaním králikárne tak predídete šíreniu baktérií a vírusov, na ktoré sú králiky náchylné. 

Králikom je dôležité zabezpečiť dostatok priestoru. Ten potrebujú najmä samice v období, keď očakávajú mláďatá. Pre samice si môžete zaobstarať spomínané kotiace hniezdo alebo im môžete dopriať priniesť na svet mláďatá v pokoji a bez stresu v chovnej klietke určenej pre dve samičky. V takejto klietke viete oddeliť od samičky aj samotné mláďatá a poskytnúť im tak priestor na rast a ochranu pred možným udupaním samicou. Po čase je mláďatá potrebné presunúť do vlastnej klietky. 

Ak chcete, aby boli vaše králiky naozaj šťastné, potom im treba dopriať pobyt vonku na čerstvej tráve počas teplých dní. V takom prípade však nezabudnite myslieť na ich ochranu pred predátormi. Králiky sú tiež veľmi zvedavé, v záhrade sa môžu rýchlo zatúľať. Ochrániť ich môžete pomocou výbehu pre králiky. Výbeh by mal byť chránený pred slnkom alebo poskytnúť králikovi aspoň možnosť úkrytu do tieňa.  

V rámci prevencie chorôb sa ako aj pri ďalších zvieratách odporúča pravidelné očkovanie. Králičí mor a myxomatóza sú smrteľné ochorenia, ktoré sa prenáša okrem iného aj hmyzom a vzduchom. Dokážu tak bez upozornenia veľmi rýchlo zmeniť úspešný chov na tragédiu. 

V neposlednom rade je tu starostlivosť o pazúre. Králikom, chovaným v klietkach, je potrebné pravidelne strihať pazúriky. Prerastené pazúre králikom môžu spôsobovať bolesti v kĺboch a vykĺbenie, zlé držanie tela, ako aj pocit nepohodlia. Strihanie by sa malo vykonávať približne každý mesiac – dva, podľa potreby. 

 

Čo by ste mali o králikoch ešte vedieť? 

 

  • Králiky sú veľmi spoločenské – králiky sú teritoriálne zvieratá, ktoré vo voľnej prírode žijú v skupinách a vytvárajú komplikované sociálne štruktúry. Je preto vhodné, ak žije králik aspoň s jedným ďalším jedincom svojho druhu.
  • Králiky majú nezvyčajný tráviaci systém – počas trávenia potravy vzniká v ich črevách špeciálny trus, nazývaný cekotrofy.  Králiky tieto cekotrofy následne jedia, čo im umožňuje opätovné požitie potravy, čím sa ubezpečia, že dostanú z potravy čo najviac výživy. Aj preto je potrebné zabezpečiť králikom zdravú stravu.
  • Králiky majú neustále rastúce zuby – zuby králika, rastú počas celého ich života. Prirodzené obrusovanie im zabezpečuje pravidelné žutie, preto je dôležitá vhodná potrava, najmä seno. 
  • Mrkva pre nich nie je najlepším jedlom – koreňová zelenina nie je prirodzenou súčasťou králičej stravy a mrkva má vysoký obsah cukru, takže by sa mala podávať len príležitostne a v malých množstvách.
  • Králiky sú majstri sluchu – ich uši sa otáčajú o 270 stupňov, vedia tak presne určiť, z ktorého smeru prichádza zvuk. Ušami vedia otáčať nezávisle od seba a môžu počuť až do vzdialenosti takmer 3 kilometrov.
  • Králiky sú inteligentné – králiky možno naučiť reagovať na príkazy pomocou pozitívneho tréningu založeného na odmene.