Chovateľstvo

Zloženie krmiva pre kanáriky – zložky potravy a význam

zlozenie krmiva pre kanariky

Nesprávne kŕmenie exotických vtákov je hlavnou príčinou ich ochorenia a úhynu. 

Nesprávne kŕmenie exotických vtákov je hlavnou príčinou ochorenia a úhynu vtákov. Správna rovnováha, kŕmnych zmesí vtákov, bielkovín (aminokyselín), energie (tuku), vitamínov a ďalších základných živín. 

Dobrá výživa zohráva zásadnú úlohu pri udržiavaní dobrého zdravého stavu kanárika a všeobecne exotických vtákov. Odhaduje sa, že 80 – 90 % chorôb vtákov súvisí s nevhodnou stravou. Hoci presné nutričné ​​požiadavky exotických vtákov neboli nikdy stanovené, zistilo sa, že samotná strava zo suchých semien nestačí. Dokonca aj semená „obohatené o vitamíny“ majú okrem príliš vysokého obsahu tuku nedostatok vápnika, jódu, aminokyselín, vitamínu A, vitamínov B a ďalších základných živín. 

Aby ste sa vyhli zdravotným problémom vášho opereného spoločníka, boli pelety pre vtáky zostavené tak, aby poskytovali vyváženú výživu a všetko čo kanárik potrebuje. Vtáky majú slabo vyvinutý čuch a chuť. Vzhľad a štruktúra jedla však výrazne ovplyvní to, čo budú jesť. Keď si vtáky zvyknú na semennú stravu, k čomukoľvek inému zvyčajne pristupujú s veľkou dávkou skepticizmu.

Hlavné zložky potravy kanárika

Všetky zvieratá, nie len kanáriky a papagáje, potrebujú vo svojej strave nasledujúce triedy zložiek, aby prežili, rástli, rozmnožovali sa a zostali zdravé. Makronutrienty majú diétne hladiny merané v gramoch a zahŕňajú:

Tuky

Tuky sú potrebné ako zdroj energie a na využitie a skladovanie vitamínov rozpustných v tukoch. Odporúčané množstvá pre papagáje sú uvádzané ako 2 % – 4 % z celkového príjmu potravy, čo je oveľa menej, ako je potrebné u úžitkových druhov, ako je hydina. Hladiny tukov sa zvýšia pri chove papagájov pri rozmnožovaní, pretože tuky sú cenný zdroj energie pre vyvíjajúce sa embryo. Je známe, že napr. veľké ary a africké sivé papagáje uprednostňujú orechy s vysokým obsahom tuku, ako sú palmové orechy. Slnečnicové semená, ktoré tvoria hlavnú časť väčšiny komerčných „zmesí semien pre papagájov“, obsahujú 20 % tuku . Tieto semená sú selektívne konzumované papagájmi (najmä sivými africkými) kvôli ich vysokému obsahu tuku. 

Sacharidy

Sacharidy (cukry a škroby) poskytujú rýchlo metabolizovateľný zdroj energie a sú jedinými zložkami potravy, ktoré na tento účel využíva centrálny nervový systém. Požadované množstvá sa značne líšia v závislosti od fyzickej aktivity, teploty prostredia a tukových zásob. Voľne žijúce papagáje v zime podľa odhadov vyžadujú o 50 % vyšší príjem energie ako vtáky v klietke.

 

Proteíny

Proteíny sú základnými „stavebnými kameňmi“ tela a sú potrebné na tvorbu svalov a všetkých ostatných telesných tkanív, vrátane peria. Požadované hladiny sú opäť nižšie ako tie, ktoré sa navrhujú pre vysokoprodukčné druhy, ako je hydina. 

Mali by tvoriť 10 -15 % z celkového príjmu potravy.  Nízka kvalita alebo nedostatok bielkovín v potrave, ktorý má za následok znížený príjem esenciálnych aminokyselín, môže mať výrazný negatívny vplyv na kvalitu a farbu peria, rýchlosť rastu kurčiat a chovnú výkonnosť.

 

Voda

Voda  je rovnako dôležitá živina ako všetky ostatné zložky. Žiadny živý tvor nemôže prežiť bez prijmu vody.

 

Mikroživiny zahŕňajú vitamíny a minerály:

Vitamíny

Vitamíny pre exotické vtáky a papagáje sú potrebné pre mnohé chemické procesy a reakcie v tele. Vitamíny treba rozdeliť na rozpustné v tukoch (vitamíny A, D, E a K) a rozpustné vo vode (vitamíny B-komplex a C). 

Vitamíny rozpustné v tukoch sa ukladajú v tele, zvyčajne v pečeni. To znamená, že existuje možnosť preťaženia, ak je v strave príliš veľa vitamínov. S tým sa bežne stretávame pri vitamínoch A a D. 

V takejto situácii môže dôjsť k toxickým účinkom, predovšetkým poškodeniu obličiek. 

Vitamíny rozpustné vo vode sa naopak z tela vylučujú bez problémov a neukladajú sa v organizme. To znamená, že pravidelný denný príjem týchto vitamínov je potrebný na udržanie zdravia vtákov.

Vitamín A nájdu vtáci v tmavozelených potravinách (kel, špenát, brokolica, sladké zemiaky, hrášok a fazuľa), mrkva, sladká paprika a mango. 

Vitamín D si vták vyrába vo svojej koži v reakcii na ultrafialové žiarenie, ale je prítomný aj vo vaječnom žĺtku, rybom oleji a mlieku. Mnoho papagájov v klietke nie je nikdy vystavených nefiltrovanému slnečnému žiareniu a ako také nie sú schopné aktivovať svoj vlastný vitamín D.  Aj keď by bolo najlepšie vystavovať sa prirodzenému slnečnému žiareniu, nie je to vždy praktické a možné aby vták neuletel. 

Vitamín E sa získava zo špenátu, jabĺk a hrušiek, manga, mandlí a vlašských orechov, sladkých zemiakov, slnečnicových jadier, píniových orieškov a pšeničných klíčkov. 

Vitamín K pochádza zo zelenej zeleniny a vajec, ako aj z baktérií v črevách. 

Vitamín C sa nachádza predovšetkým v jablkách, pomarančoch, paradajkách, jahodách, kivi a šípkach. Vtáky si dokážu vitamín C syntetizovať v pečeni, takže nedostatok je len zriedka problémom. 

Vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa, takže príliš veľa potravín bohatých na vitamín C môže byť problémom u vtákov náchylných na ochorenia spôsobené z nadbitku železa. 

Vitamíny skupiny B, patria sem tiamín (B1), riboflavín (B2), niacín, pyridoxín (B6), biotín, kyselina pantoténová, kyselina listová, cholín a kyanokobalamín (B12). 

Vo všeobecnosti sa vitamíny skupiny B sa získavajú z pšeničných klíčkov (celozrnný chlieb), tmavozelenej zeleniny, vajec a slnečnice.

 

Rastlinná zložka stravy kanárika (ovocie a zelenina)

Kanáriky sú drobné vtáky, ktoré sa prirodzene živia semienkami, ale aj rastlinnou zložkou stravy, ako sú ovocie a zelenina. Je dôležité poskytovať im pestrofarebnú a vyváženú stravu, aby získali všetky potrebné živiny a udržali si dobré zdravie. Tu je niekoľko príkladov ovocia a zeleniny, ktoré sú pre kanárika vhodné:

  1. Jablká: Sú bohaté na vitamíny a vlákninu. Pred podávaním odstráňte jadro a semienka, pretože obsahujú amygdalín, ktorý môže byť pre vtáky jedovatý.
  2. Hrozno: Poskytuje vitamíny a antioxidanty. Odporúča sa podávať v malom množstve, pretože môže obsahovať veľké množstvo cukru.
  3. Jahody, maliny, čučoriedky: Sú bohaté na vitamíny a antioxidanty. Môžete ich podávať ako čerstvé alebo mrazené.
  4. Banány: Sú zdrojom draslíka a vitamínu C. Ponúkajte ich v obmedzenom množstve, pretože obsahujú veľa cukru.
  5. Mrkva: Je bohatá na betakarotén, vitamín A a vlákninu. Môžete ju podávať čerstvú alebo uvarenú.
  6. Špenát: Je zdrojom železa a vápnika. Neponúkajte ho príliš často, pretože môže obsahovať veľa oxalátov, ktoré môžu spôsobiť zdravotné problémy.
  7. Brokolica: Poskytuje vitamíny, minerály a vlákninu. Môžete ju podávať ako čerstvú alebo uvarenú.
  8. Zeler: Je bohatý na vitamíny a minerály. Podávajte ho čerstvého a v malých množstvách.
  9. Uhorka: Je zdrojom vitamínov a vlákniny. Podávajte ju čerstvú a v malých kúskoch.
  10. Paprika: Poskytuje vitamíny a antioxidanty. Môžete ju podávať čerstvú, ale odstráňte semená a žilky.

Pamätajte, že ovocie a zelenina by mala tvoriť len malú časť stravy kanárika, zvyčajne okolo 20-30% celkovej stravy. Základom ich stravy by mali byť kvalitné semená alebo granule určené pre kanárikov.

Živočíšna zložka potravy kanárika

Kanáriky sú primárne granivorózni vtáky, čo znamená, že sa prirodzene živia hlavne semienkami. Avšak v prírode konzumujú aj malé množstvá živočíšnej potravy, najmä počas obdobia rozmnožovania, keď potrebujú dodatočné živiny pre rast a vývoj svojich mláďat. Preto je vhodné občasne doplniť stravu kanárikov o malé množstvá živočíšnych zložiek:

  1. Vaječný mix: Je možné pripraviť ho z vajec natvrdo uvarených alebo vysušených a rozmixovaných s pšeničnými klíčkami, drobno nasekanými zeleninami a bylinkami. Táto zmes je bohatá na bielkoviny, vitamíny a minerály a je obzvlášť užitočná počas obdobia rozmnožovania alebo pre mladé vtáky.
  2. Mäkké hmyzie larvy: Napríklad larvy múčnych červov alebo vošiek sú bohaté na bielkoviny a tuky. Je dôležité podávať ich len v malých množstvách a ošetrených, aby sa predišlo možnému prenosu chorôb.
  3. Hmyzie: Napríklad vošky alebo drosophila (ovocná muška) sú tiež vhodné ako občasný zdroj bielkovín. V prírode kanáriky konzumujú hmyz príležitostne, a preto je vhodné ho pridať do ich stravy len v malých množstvách.
  4. Kôrovce: Sú skvelým zdrojom bielkovín a živín pre kanárika. Môžete im ponúknuť suché alebo mrazené kôrovce

 

Dôležité je podávať živočíšne zložky potravy len občas a v malých množstvách, pretože kanáriky sú primárne granivorózni vtáky a ich zažívací systém nie je prispôsobený na živočíšnu potravu vo väčšom množstve. Je dôležité, aby živočíšna zložka potravy pre kanárika bola podávaná len v malých množstvách, pretože prebytok mäsa a vajec môže viesť k vysokému obsahu cholesterolu a tukov v krvi. Okrem toho by sa malo dodržiavať správne skladovanie a dezinfekcia týchto potravín, aby sa zabránilo možným infekciám. Preto radšej kŕmte svojho kanárika len overeným a kvalitným krmivom pre exotické vtáky.

 

Toxické strava pre papagáje

Toxické potraviny, ktoré by ste nikdy nemali dávať papagájom:

  • alkohol
  • avokádo
  • tapioka
  • kofeín
  • mliečne výrobky
  • cibuľa, cesnak
  • mäso
  • huby
  • čokoláda alebo kakao
  • arašidy
  • kôstky plodov
  • nevarená fazuľa
  • potraviny určené pre ľudí

 

Medzi potraviny, ktorými by ste nemali kŕmiť papagáje patria aj všetky potraviny, ktoré majú vysoký obsah soli, tuku a cukrov a/alebo obsahujú farbivá či konzervačné látky.

 

Vysvetlenie toxicity potravín pre papagáje

Čokoláda

Rovnako ako ľudia, aj kanáriky ťažko odolávajú čokoláde alebo potravinám obsahujúcim čokoládu. Veľmi radi ju zjedia ak im ju dáte. Čokolády sú však pre vtáky toxické, a to aj vo veľmi malom množstve. Čokolády obsahujú kofeín a teobromín, ktoré môžu vyvolať záchvaty a chvenie, zvýšiť srdcovú frekvenciu, spôsobiť hyperaktivitu, hnačku, vracanie a dokonca aj smrť. Takže keď budete nabudúce v pokušení podeliť sa so svojím opereným spoločníkom o čokoládu, ponúknite mu namiesto toho radšej sladké ovocie, ako je hrozno, papája alebo mango.

 

Kofeín

Všetci máme radi nápoje s kofeínom, vrátane nealkoholických nápojov, čaju a kávy, pretože nás stimulujú a výborne chutia. Nemali by sme však dávať nápoje s kofeínom papagájom, pretože aj jeden alebo dva dúšky môžu byť pre naše vtáky jedovaté. Kofeín môže vyvolať hyperaktivitu a arytmiu a zvýšiť srdcovú frekvenciu, čo spôsobí zástavu srdca u kanárikov aj väčších druhov papagájpv. Vyhnite sa preto výrobkom s kofeínom a vyberte ako zdroj vody radšej čistú vodu alebo príležitostnú ovocnú šťavu.

 

Jablkové semená a ovocné kôstky

Zatiaľ čo ovocie je vo všeobecnosti zdravé a bezpečné na konzumáciu vtákov v malých množstvách, určité druhy ovocia so semenami (ako sú hrušky a jablká) a kôstkami (ako sú nektárinky, slivky, broskyne, čerešne a marhule) by sa nemali kŕmiť kanárikami (papagáje). Kôstky a semená obsahujú určitú koncentráciu kyanidových zlúčenín (toxických pre srdce). Tieto plody sú pre papagáje a obzvlášť kanárikov veľmi bezpečné na konzumáciu.

Semená iných druhov ovocia, vrátane manga, bobúľ, tekvíc, melónov, hrozna, paradajok, granátového jablka, tekvice a citrusových plodov, sú pre vašu kanárikovú konzumáciu bezpečné.

 

Cesnak a cibuľa

Hoci je táto zelenina zdraviu prospešná pre ľudí, je jedovatá pre niekoľko druhov zvierat vrátane vtákov, psov a mačiek.

Cibuľa obsahuje zlúčeníny síry, ktoré môžu dráždiť ústa alebo pažerák kanárika, čo má za následok vredy a anémiu.

Cesnak obshauje  alicínu, látky, ktorá môže u vtákov viesť k slabosti a anémii. Môžete teda okoreniť stravu svojho kanárika malým množstvom feferónky (bohatej na vitamín A), namiesto cibule a cesnaku.

 

Soľ

Ľudia majú radi slané čipsy, krekry, praclíky a pukance. Ale tak, ako je prebytočná soľ škodlivá pre ľudí, je to isté aj pre vášho kanárika a aj malé množstvo soli je toxické pre malé vtáky.

Dokonca aj slaný praclík alebo čips môže narušiť rovnováhu tekutín a elektrolytov v malom tele vášho kanárika, čo má za následok dehydratáciu, zlyhanie obličiek, nadmerný smäd a smrť.

Takže keď budete mať najbližšie pokušenie ponúknuť svojmu kanárikovi alebo inému malému papagájovi slanú pochúťku, vyberte si namiesto toho jedno alebo dve sústa nesolených praclíkov alebo pukancov.

 

Avokádo

Rastlina avokádo obsahuje látku zvanú persín, ktorá ničí plesne v rastline. Konzumácia avokáda vaším kanárikom môže viesť k slabosti, sťaženému dýchaniu, poškodeniu srdca a dokonca k smrti. Aj keď sú určité druhy avokáda bezpečné na konzumáciu pre vtákov, je ťažké ich rozlíšiť.