Chovateľstvo

Plymutky – obľúbené plemeno sliepok

plymutky na chov

Plymouth rock (plymutka) je jedným z najstarších a najuznávanejších amerických plemien sliepok. Plymutky sa stali v Amerike hlavným zdrojom kuracieho mäsa a vajec pred koncom 2. svetovej vojny, kedy ich choval takmer každý. Popularita plymutky pramenila z jej kvalít vynikajúcej farmárskej sliepky. V súčasnosti ide stále o veľmi obľúbené plemeno sliepok na celom svete, pretože okrem vynikajúcej produkcie vajec a mäsa sú plymutky pokojné, učenlivé a priateľské k svojim chovateľom.  Ak hľadáte skvelú dvojúčelovú sliepku pokračujte v čítaní, dozviete sa všetky potrebné fakty o chove plymutiek.

 

Povaha a vzhľad plymutiek

Plymutky sú známe pre svoj ľahko skrotiteľný temperament, predstavujú tak ideálne plemeno aj pre začiatočníkov, bez doterajších skúseností s chovom sliepok. Vďaka ich pokojne povahe vedia dobre vychádzať nielen s ľuďmi, ale aj s inými domácimi zvieratami. Pokiaľ ide o ľudí, plymutky vedia byť neuveriteľne priateľské, keď si na vás zvyknú – znesú manipuláciu aj nosenie. 

Sliepky plymutiek majú zvyčajne silné materské inštinkty, sú preto vhodné aj na odchov mláďat.Plymutky sú pomerne tiché plemeno, ktoré nevie dobre lietať, sú preto vhodné aj do záhrad v meste. Ak by ste sa spýtali väčšiny ľudí, ako vyzerajú sliepky plymouth rock, s najväčšou pravdepodobnosťou by povedali, že majú čierno-biele perie, čo by bolo správne. Ide o sfarbenie najobľúbenejšieho druhu plymutiek – barred rock.

V dnešnej dobe je vo svete uznaných viacero odrôd plymutiek, môžete tak naraziť aj na plymutky s perím sfarbeným do mnohých odtieňov (vrátane typického hnedo-oranžového odtieňa). Európska asociácia hydiny uznáva 10 rôznych odrôd plymutiek, zatiaľ čo v Amerike uznávajú 7 duhov a vo Veľkej Británii iba 5.  Na Slovensku sa môžete najčastejšie stretnúť s čierno-bielym alebo bielym sfarbením plymutiek.

Plymutky sú robustné, ťažké plemeno, majú dlhý široký chrbát a plné prsia. Nohy a zobák majú žltú farbu a ich laloky a hrebeň sú červené. Plymutky majú nadýchané jemné perie, obzvlášť v oblasti podbruška. Plymutky patria medzi stredne veľké plemená sliepok.

 

Využitie plymutiek

Plymutky sú klasifikované ako „dvojúčelové” plemeno, čo znamená, že sú dobré na produkciu vajec, ako aj na mäso. Ich využitie je preto všestranné a rozhodnutie účelu vášho chovu plymutiek je len na vás.

Veľa ľudí plymutky tiež bežne chová ako domácich miláčikov, pre ich pokojnú a priateľskú povahu. Plymutky sú pohodové dámy, ktoré majú rady vašu náklonnosť a spoločnosť, túlenie či sedenie vo vašom lone im nerobí problém.

 

Dĺžka života

Životnosť plymutiek závisí od toho, ako dobre je o ne postarané. Zvyčajne sa plymutky dožívajú približne 5 až 8 rokov, ale je známe, že sa môžu dožiť aj 10 až 12 rokov.

 

Znášanie vajíčok 

Ďalšia dobrá správa – plymutky sú produktívne a spoľahlivé nosnice. Aj preto si u toľkých ľudí udržali svoju obľubu.

Od svojich plymutiek môžete očakávať v priemere 200 až 220 hnedých vajíčok ročne, čo sa rovná približne 4 vajciam za týždeň.

Aj keď toto plemeno nie je možno také plodné na vajíčka, ako niektoré dnešné moderné priemyselné sliepky, no plymutky znášajú vajcia aj cez zimné mesiace, kedy iné plemená bežne znížia alebo úplne zastavia produkciu vajec.

A čo je ešte lepšie – plymutky znášajú veľké vajíčka. Ideálne pre všetkých fanúšikov praženice či omelety.

Sliepky môžu začať znášať vajcia vo veku 18 až 20 týždňov. 

Produkcia vajíčok sa vekom postupne znižuje, tak ako aj u iných plemien sliepok, konkrétne u plymutiek ich produktivita vajec klesá zvyčajne po troch rokoch života.

 

Mäso plymutiek 

Kuracie mäso plymutiek (barred rock) je jedným z najobľúbenejších druhov kuracieho mäsa, ktoré nájdete na celom svete. Zrelosť dosahuje v 20 týždni, môžete však nechať plymutky žiť dlhšie a narásť, aby ste získali čo najviac mäsa. Pamätajte však, že po 9 až 10 mesiaci bude mäso plymutiek menej jemné a vhodné skôr na dusenie alebo vývar. 

 

Podmienky na chov 

Plymutky sú celkovo nenáročné plemeno, nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť, len bežnú „údržbu”, ktorú potrebujú všetky sliepky. 

 

Obydlie a výbeh 

Plymutky milujú voľný výbeh, ale ak je ich obydlie dostatočne veľké, dobre znášajú aj pobyt v uzavretom priestore.

V kuríne potrebujú plymutky dostatočný priestor a súkromie na kladenie vajíčok a na hniezdenie. Dostatok priestoru ocenia najmä v lete. Samostatné hniezda na kladenie vajec by mali mať aspoň 30 x 30 cm. 

Nemali by chýbať bidlá – tie môžu byť rôznych výšok – alebo pne stromov či hromada lístia, ktoré ich zamestnajú, ak nemajú prístup k voľnému výbehu.

Ako sme už spomenuli, plymutky nie sú dobrí letci, takže nepotrebujú okolo výbehu vysoký plot, ktorý by im bránil v úteku. Dobré oplotenie je však potrebné na ochranu pred dravcami, pretože ich vyššia hmotnosť im bráni v rýchlom pohybe a pri napadnutí predátormi tak hrozí plymutkám väčšie nebezpečie ako menším a obratnejším plemenám.

 

Teplota 

Vo všeobecnosti môžu žiť plymutky vo všetkých podnebných pásmach, s nízkymi až po vysoké teploty. Veľmi dobre však odolávajú nízkym teplotám, takže sú skvelou voľbou, ak žijete v oblasti prevažne so studeným podnebím. 

Bohaté perie a vyššia hmotnosť udržiava plymutky v teple, no napriek tomu by ste ich ochranu pred prírodnými živlami nemali podceniť. 

Obydlie pre vaše plymutky by malo byť chránené aj pred vetrom a vlhkom. Rovnako ako iné druhy sliepok, aj plymutky potrebujú suché, dobre vetrateľné miesto, kde si môžu oddýchnuť. 

V lete im husté perie a vysoké teploty môžu spôsobiť prehriatie, preto nezabudnite na možnosť úkrytu pred priamym slnečným žiarením, kde sa môžu vaše plymutky schovať pred slnkom do tieňa a schladiť. 

 

Krmivo a voda

Pokiaľ ide o potravu, pre vaše plymutky bude postačujúce bežné krmivo pre nosnice. Takéto krmivo zoženiete veľmi ľahko v chovateľských potrebách vo forme kŕmnej zmesi. A keďže nároky na živiny sa pri mláďatách v porovnaní s dospelými sliepkami líšia, je pre ne vhodné zvoliť krmivo určené pre kuriatka alebo mladé sliepky. 

Ako pri každej nosnici, aj pri plymutkách je dôležité, aby ste im zabezpečili v strave dostatočné množstvo vápnika, ktorý potrebujú na znášanie pekných vajíčok s pevnou škrupinou. Vápnik im môžete pridať do kŕmnej zmesi, skúste napríklad mletý vápenec, plastín alebo vápenný grit. 

Pokiaľ majú sliepky (vrátane plymutiek) prístup k voľnému výbehu na tráve, vedia si nájsť potravu aj samé, v podobe chrobákov, červov a hmyzu. 

Plymutky môžete tiež kŕmiť zrnom (pšenica, jačmeň, lúpaný ovos) alebo šrotom, ďatelinou, mladou žihľavou, nastrúhaným jablkom či repou.

Neobmedzený prístup k denne čerstvej čistej vode by mal byť pre vašu hydinu samozrejmosťou. Aj jeden jediný deň bez vody môže spôsobiť zastavenie znášky vajec aj na niekoľko dní.

 

Choroby a plymutky

Plymutka je odolné plemeno, ktoré nie je obzvlášť náchylné na žiadne nezvyčajné choroby, avšak ako aj u iných plemien sliepok existuje niekoľko zdravotných problémov, na ktoré si treba dať pozor. 

Ide prevažne o vši, roztoče, červy a iné parazity, je preto potrebné udržiavať obydlie vašich plymutiek čisté a suché, pravidelne im meniť podstielku a čistiť kŕmidla a napájačky. Pri čistení kurína môžete použiť aj jablčný ocot, ktorý odrádza spomenuté parazity a odstraňuje zápach.

Imunitu plymutiek môžete podporiť tiež pridaním rôznych vitamínov a minerálov do ich jedálnička. 

Kohútov môžu tiež vo veľkých mrazoch trápiť omrzliny. Majú veľké hrebene a laloky, ktoré si môžu v mrazivom počasí vyžadovať určitú pozornosť. Pri mrazoch môžete kohútom natrieť hrebeň a laloky napríklad trochou vazelíny alebo sadlom. 

 

Zhrnutie 

  • Sliepka Plymouth Rock je obľúbené americké plemeno, ktoré má za sebou dlhú históriu.
  • Plymutky predstavujú ideálne plemeno na chov pre začiatočníkov. Sú to pokojné sliepky, ktoré budú dobre vychádzať s ostatnými členmi kŕdľa a len zriedka spôsobia nejaké problémy. 
  • Pre ich účenlivú a dôverčivú povahu sú plymutky vhodné aj ako domáci miláčikovia do rodín s deťmi. 
  • Chovať ich môžete aj v mestskom prostredí, nakoľko ide o pomerne tiché sliepky, ktoré nevedia dobre lietať.
  • Plymutky sú populárne nielen pre ich milú povahu a nenáročnú starostlivosť, ale aj pre ich celoročnú produkciu vajec a mäsité telo – sú vhodné tak na chov vajec, ako aj na chov mäsa.