Chovateľstvo

Chov bažantov – všetko o chove v záhrade

chov bazantov doma

Bažanty sú atraktívne a zaujímavé vtáky, ktoré sú v posledných rokoch stále obľúbenejšie v domácom chove. Tieto krásne vtáky pochádzajú z Ázie a sú populárne pre svoje pestré a lesklé perie, ako aj pre svoje mäso a vajcia. Tento článok poskytuje detailný prehľad o chove bažantov, vrátane informácií o ich výžive, ubytovaní, zdravotnej starostlivosti a rozmnožovaní.

 

Kvôli čomu sa chovajú bažanty

Chov bažantov môže mať rôzne dôvody, niektoré z nich sú:

 • Mäso a vajcia: bažantie mäso je chutné a výživné, s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom tuku. Je to populárna voľba pre gurmánov. Bažantie vajcia sú jedlé a môžu sa konzumovať, hoci to nie je bežná pochutina na Slovensku.
 • Luxusná ozdoba záhrady: mnohé druhy bažantov sú veľmi atraktívne, s nádherným perím a jedinečným vzhľadom. Bažanty sa často chovajú ako ozdoba v záhradách, parkoch alebo súkromných pozemkoch.
 • Ochrany biodiverzity prírody: chov bažantov môže byť súčasťou štátnych programov zameraných na zachovanie a obnovu populácií bažantov v prírode. Niektoré druhy bažantov sú ohrozené, preto sa chovateľské programy snažia zvýšiť ich počet a následne ich opätovne vypustiť do voľnej prírody.
 • Lov a šport: bažanty sú tradičnou zverou pre lov a sú často chované pre účely lovu na špeciálnych bažantniciach. Chov bažantov pre lov môže vykonávať komerčná firma s príslušnými povoleniami alebo súkromný chovateľ..

 

Druhy bažantov na domáci chov

Existuje mnoho druhov bažantov, ale niektoré z najpopulárnejších druhov pre domáci chov zahŕňajú:

 

Bažant lovný

Bažant lovný (Phasianus colchicus), známy tiež ako obyčajný bažant, je druh bažanta pôvodom z Ázie, ktorý bol zavlečený a rozšírený v mnohých častiach sveta vrátane Európy a Severnej Ameriky. Tento vták je obľúbený nielen pre svoje nádherné perie, ale aj pre svoje mäso a ako základný druh pre lov bažantov.

Bažant kráľovský

Bažant kráľovský (Syrmaticus reevesii), známy aj ako Reevesov bažant, je druh bažanta pôvodom z Číny. Patrí medzi veľkolepých bažantov a je obľúbený v chove pre svoje nádherné perie a jedinečný vzhľad.

Bažant kráľovský je pomerne veľký vták, kde samci môžu dosahovať dĺžku až 210 cm vrátane chvosta, ktorý môže tvoriť až 75% celkovej dĺžky vtáka. Samice sú oveľa menšie, dosahujú dĺžku približne 60-80 cm. Samci majú žiarivé, kontrastné perie s bielym obojkom, červenými krovkami, tmavo zeleným krkom a zlatohnedým telom. Chvost je obzvlášť nápadný, tvorený širokými, tmavo hnedými perami s bielymi pruhmi. Samice majú hnedoškvrnitý krycí odtieň, ktorý im poskytuje vynikajúcu kamufláž v ich prirodzenom prostredí.

Bažant kráľovský obýva horské oblasti v strednej a východnej Číne, kde preferuje lesy a krovy v nadmorskej výške od 500 do 2 500 metrov. V prirodzenom prostredí žije veľmi skrytý život a je zriedka viditeľný.

 

Bažant strieborný

Bažant strieborný (Lophura nycthemera), niekedy nazývaný aj srebristý bažant, je druh bažanta pochádzajúci z juhovýchodnej Ázie. Tento vták je obľúbený v chove pre svoje atraktívne perie a pomerne pokojnú povahu.

Bažant strieborný je stredne veľký vták, kde samci môžu dosahovať dĺžku 90-105 cm vrátane chvosta, zatiaľ čo samice dosahujú dĺžku približne 55-60 cm. Samci majú nápadné strieborno biele perie na hlave, krku a hrudi, čierne perie na chrbte a krídla pokryté zelenkavo modrým leskom. Chvost je čierno-biely s pravidelným pruhovaním. Samice majú nenápadné hnedoškvrnitý odtieň, ktorý im poskytuje vynikajúcu kamufláž v ich prirodzenom prostredí.

Bažant strieborný obýva lesy a krovy v juhovýchodnej Ázii, najmä v Číne, Laosu, Vietname a Thajsku. Preferuje vlhké tropické a subtropické lesy, ale dokáže sa prispôsobiť aj zmiešaným a horským lesom.

 

Bažant zlatý

Bažant zlatý (Chrysolophus pictus) je druh bažanta pochádzajúci z horských oblastí západnej a strednej Číny. Tento druh je obľúbený v chove pre svoje nádherné a pestrofarebné perie, ktoré ho robí jedným z najatraktívnejších druhov bažantov.

Bažant zlatý je stredne veľký vták, kde samci môžu dosahovať dĺžku 90-105 cm vrátane chvosta, zatiaľ čo samice dosahujú dĺžku približne 60-65 cm. Samci majú nápadne pestrofarebné perie, ktoré zahŕňa zlatistú oranžovú až červenú hlavu a krk, zelené a modré zadné časti tela, tmavo červené ramená a zlatohnedý chvost s tmavými pruhmi. Samice majú nenápadné hnedoškvrnitý odtieň, ktorý im poskytuje vynikajúcu kamufláž v ich prirodzenom prostredí.

Bažant zlatý obýva zmiešané listnaté a ihličnaté lesy v horských oblastiach západnej a strednej Číny, kde preferuje hustý podrost a kryt. Môže sa vyskytovať aj v stromových výsadbách a záhradách v blízkosti ľudských obydlí.

 

Bažant diamantový

Bažant diamantový (Lophura leucomelanos) je druh bažanta pochádzajúci z južnej a juhovýchodnej Ázie. Tento druh je menej známy ako niektoré iné druhy bažantov, ale je tiež chovaný pre svoje atraktívne perie a zaujímavý vzhľad.

Bažant diamantový je stredne veľký vták, kde samci môžu dosahovať dĺžku 70-80 cm vrátane chvosta, zatiaľ čo samice dosahujú dĺžku približne 50-60 cm. Samci majú čierno-biele perie s bielymi pruhmi na chrbte a krídle, čierne perie na hlave, krku a hrudi, a zeleno-modrý lesk na chvostových perách. Samice majú nenápadné hnedoškvrnitý odtieň.

Bažant diamantový obýva lesy a krovy v južnej a juhovýchodnej Ázii, najmä v Bhutane, Nepále, Indii, Mjanmarsku, Thajsku a Vietnam. Preferuje subtropické a tropické lesy, ale môže sa prispôsobiť aj zmiešaným a horským lesom.

 

Priestor pre bažanty

Bažanty potrebujú dostatočný priestor na pohyb, pretože sú aktívne vtáky a radi trávia čas na zemi. Voliera pre bažanty by mala mať minimálne rozmer 3 x 6 metrov, pričom výška by mala byť aspoň 2 metre. Voliéra by mala byť čiastočne krytá, aby poskytla vtákom úkryt pred poveternostnými vplyvmi.

Vnútri voliéry je potrebné poskytnúť pre bažanty úkryt, ako sú kroviny, stromy alebo kríky, kde sa môžu skryť a cítiť v bezpečí. Dôležitým prvkom sú tiež hniezda, ktoré môžu byť umiestnené v krytých častiach voliéry alebo v búdkach.

 

Voľný chov v záhrade

Voľný chov bažantov v záhrade je možný a môže priniesť niekoľko výhod. Nielenže budú vaše bažanty mať prístup k prirodzenému prostrediu a potrave, ale zároveň môžu priniesť estetickú hodnotu a pestrosť do vašej záhrady. Ak plánujete chovať bažanty vo voľnom výbehu v záhrade, zvážte nasledujúce tipy a odporúčania:

 • Ohrada: zabezpečte, že bažanty majú bezpečnú ohradu alebo voliéru, ktorá im poskytuje ochranu pred predátormi, ako sú líšky, mačky, dravé vtáky a iné zvieratá. Ohrada by mala byť dostatočne veľká, aby im umožnila voľný pohyb a obsahovala rôzne úkryty, stromy alebo kríky na hniezdenie a úkryt.
 • Potrava a voda: hoci bažanty získajú časť svojej potravy prirodzene z prostredia, je dôležité zabezpečiť, že majú prístup k dodatočnému množstvu krmiva a čerstvej vode. Správne kŕmenie je potrebné pre zdravý rast a reprodukciu.
 • Zdravie: pravidelne kontrolujte svoje chovné bažanty, aby ste zistili príznaky chorôb alebo zranení. V prípade zdravotných problémov konzultujte s veterinárnym lekárom.
 • Hniezdenie: poskytnite vhodné hniezda pre bažantice, kde môžu klásť svoje vajcia a odchovať mláďatá. Hniezda môžu byť prirodzené dutiny, hromady lístia alebo komerčné hniezda.

 

Čím chovať bažantov pre domáci chov

Bažanty sú všežravce, čo znamená, že sa živia rastlinnou aj živočíšnou potravou. V prírode sa živia semienkami, ovocím, hmyzom a malými živočíchmi. Pri domácom chove je dôležité poskytnúť im vyváženú stravu obsahujúcu všetky potrebné živiny.

Najlepším riešením pre bažantov je špeciálne zmes krmiva pre bažanty, ktoré sú dostupné v obchodoch so zvieratami alebo online. Tieto zmesi sú navrhnuté tak, aby poskytovali všetky potrebné živiny pre zdravý rast a vývoj bažantov. Okrem toho im môžete podávať zeleninu, ovocie a hmyz, ako sú cvrčky a larvy.

 

Zdravotná starostlivosť

Bažanty sú pomerne odolné vtáky, ale stále je dôležité monitorovať ich zdravie a dodržiavať základné hygienické opatrenia. Pravidelne kontrolujte svojich bažantov na prítomnosť parazitov, ako sú kliešte, vši a roztoče. Ak zistíte problémy s parazitmi, poraďte sa so svojím veterinárom o vhodnej liečbe.

Taktiež je dôležité udržiavať čistotu vo voliére, pravidelne meniť podstielku a odstraňovať výkaly. Uistite sa, že bažanty majú stále prístup k čerstvej a čistej vode.

 

Rozmnožovanie bažantov

Bažanty dosahujú pohlavnú dospelosť približne vo veku jedného roka. V tomto čase môžete začať sledovať ich párenie a rozmnožovanie. Samce bažantov sú známe svojím impozantným tokom, ktorým sa snažia získať pozornosť samic.

Začiatkom jari samice začínajú znášať vajcia, ktoré kladú do hniezd. Inkubačná doba bažantov je približne 22-28 dní, v závislosti od druhu. V niektorých prípadoch sa samica postará o inkubáciu vajec, zatiaľ čo v iných prípadoch môže byť vhodné použiť inkubátor. Po vyliahnutí sa mláďatá bažantov postarajú sami o seba a rýchlo rastú.

Rozmnožovanie bažantov v prírode oproti chovu má niekoľko zásadných rozdielov. Tieto rozdiely súvisia hlavne s prostredím, v ktorom sa vtáky nachádzajú, a so spôsobom, akým sú starostlivosť a rozmnožovanie zabezpečované. Tu je niekoľko kľúčových rozdielov medzi rozmnožovaním bažantov v prírode a v chove:

 

 1. Prostredie: V prírode bažanty žijú v lesných alebo krovinatých oblastiach, kde sa môžu skryť pred predátormi a nájsť potravu. V chove sú bažanty umiestnené vo voliérach alebo ohradách, ktoré sú navrhnuté tak, aby napodobňovali ich prirodzené prostredie čo najviac.
 2. Párenie: V prírode si bažanty vyberajú partnerov na základe svojho impozantného toku a fyzických vlastností. V chove môže chovateľ zasahovať do výberu partnerov, napríklad výberom konkrétnych jedincov na základe ich génovej výbavy alebo farby peria.
 3. Hniezdenie: V prírode si samice bažantov vyberajú miesta na hniezdenie, ktoré sú skryté pred predátormi a poskytujú im dostatok zdrojov na prežitie. V chove je potrebné poskytnúť bažantom vhodné hniezda alebo hniezdne búdky, ktoré napodobňujú ich prirodzené podmienky.
 4. Inkubácia vajec: V prírode sa samica postará o inkubáciu vajec a ochranu hniezda pred predátormi. V chove môže chovateľ použiť inkubátor na vývoj vajec a zabezpečenie optimálnych podmienok pre ich rast.
 5. Mláďatá: V prírode sa mláďatá bažantov musia naučiť rýchlo získavať potravu a chrániť sa pred predátormi. V chove sú mláďatá chránené pred predátormi a sú zabezpečené potrebnými zdrojmi, ako je potrava a voda, čo im umožňuje rásť v relatívnej bezpečnosti.
 6. Predátori a choroby: V prírode sú bažanty vystavené predátorom a chorobám, ktoré môžu ovplyvniť ich populáciu a úspech rozmnožovania.

 

Čo budete potrebovať na liahnutie bažantov?

Na úspešné liahnutie bažantov budete potrebovať niekoľko základných vecí a postupov. Tu je zoznam toho, čo budete potrebovať:

 • Bažantie vajcia: Na začiatok budete potrebovať fertilné bažantie vajcia, ktoré môžete získať z vlastného chovu alebo od iných chovateľov. Uistite sa, že vajíčka sú čerstvé a nepoškodené.
 • Inkubátor: Na liahnutie budete potrebovať kvalitný inkubátor, ktorý udržuje stabilnú teplotu a vlhkosť. Inkubátor by mal byť vybavený termostatom, ktorý zabezpečuje konštantnú teplotu, a hygrostatom, ktorý monitoruje vlhkosť.
 • Teplota a vlhkosť: Pre väčšinu druhov bažantov je optimálna teplota inkubácie medzi 37,2 – 37,5 °C. Vlhkosť by mala byť v rozmedzí 40-50% počas 2/3 inkubačnej doby a zvýšená na 60-70% počas poslednej tretiny inkubačnej doby.
 • Otočný mechanizmus: Bažantie vajcia je potrebné pravidelne otáčať, aby sa zabezpečil rovnomerný rozvoj embrya. Mnoho inkubátorov má automatický otočný mechanizmus, ktorý otáča vajcia aspoň raz za 1-2 hodiny. Ak váš inkubátor nemá automatický otočný mechanizmus, budete musieť vajcia otáčať ručne aspoň 3-5 krát denne.
 • Časovač alebo záznamník: Na sledovanie inkubačnej doby je dobré mať časovač alebo záznamník, ktorý vám pomôže sledovať, koľko dní uplynulo od začiatku inkubácie.
 • Mriežka pre vyliahnuté mláďatá: Keď sa mláďatá vyliahnu, budete potrebovať mriežku alebo inú plochu, kde sa môžu mláďatá pohybovať a získať silu pred presunom.

 

Krídlovanie bažantov

Krídlovanie bažantov je postup, ktorý zabraňuje alebo obmedzuje schopnosť vtáka lietať, čo im bráni v úteku z ohrady alebo voľiéry. Tento postup je často používaný u chovaných bažantov, aby sa zabezpečilo, že zostanú v bezpečnom prostredí a neutečú do voľnej prírody, kde by mohli byť vystavení predátorom alebo iným nebezpečenstvám. Je dôležité zdôrazniť, že krídlovanie by malo byť vykonané správne a humánne, aby nedošlo k zraneniu vtáka alebo k trvalým poškodeniam.

 

Záver

Domáci chov bažantov môže byť zaujímavým a odmeňujúcim koníčkom pre milovníkov vtákov a prírody. Veľa z potrebných vecí na chov nájdete v našom eshope.