Chov prepelíc je čoraz viac obľúbený aj na Slovensku. Chovu prepelíc sa venujú nielen chovné stanice, ale aj bežný ľudia na svojich záhradách a terasách. Prepelice (Prepelica poľná alebo prepelica obyčajná, latinsky Coturnix coturnix) sú populárne medzi nadšencami hydiny pre ich kompaktnú veľkosť, nenáročnosť chovu a lahodné prepeličie produkty, ktoré tento malý vták produkuje (prepeličie vajíčka a prepeličie mäso).
Na svete existuje veľa rôznych plemien a druhov prepelíc, avšak len niektoré z nich sú chované ako domáce vtáky. Prepelica japonská (Coturnix) je v súčasnosti u malých chovateľov a chovateľov záhradnej hydiny najobľúbenejšia na produkciu vajec alebo mäsa.
Prepelice
Prepelice môžu byť veľmi produktívne, znášajú okolo 230 až 300 vajec ročne, takže sú ideálnym riešením pre ľudí s malými záhradami, ktoré nie sú vhodné pre kury (kura na vajíčka alebo brojler na mäso).
Prepeličky sú veľmi plaché, neposednejšie ako iná hydina a nemajú radi, keď sa s nimi manipuluje, takže pri ich chytaní treba byť opatrný.
Hoci sú prepeličky plaché, časom si dokážu na chovateľa zvyknúť a dokonca zvukom reagovať, keď sa priblíži jej obľúbená osoba. Vo všeobecnosti je prepelica oveľa tichšia ako napríklad kačica alebo hus. Teda je ideálna aj na chov v menších záhradách.
Chov prepelíc a výbehy
Prepeliciam sa darí dobre aj v malých priestoroch, preto sa môžu chovať s výbehom ale aj bez neho (v klietkach, volierach), pokiaľ majú v strave trochu trávy alebo inej zelene. Odchov prepelíc vo voliére je samozrejme prirodzenejší, zdravší a ekologickejší.
Klietka pre chov prepelíc
Klietka pre prepelice by mala mať výšku aspoň 20 – 25 cm a očká na pletive nie sú väčšie ako 12 – 15 mm. V prípade väčších očiek na pletive, môžu prepeličky cez ne prestrkovať hlavu a hrozí tak udusenie, prípadne zlomenie krčných stavcov.
Prepelice nie vždy vytvárajú hniezda, vajíčka môžu klásť kdekoľvek. Stačí im vytvoriť miesto na podstielke (umelé hniezdo), ktoré im rovnako poskytne aj úkryt. Prepeličí trus produkuje oveľa viac amoniaku ako pri inej hydine, preto je dôležité vetranie klietky.
Vhodná je klietka s prepadom (roštom) na trus. Prepelice tak budú neustále v čistom prostredí a zníži sa tak riziko ochorenia prepeličiek. Výhodou je aj dno klietky s miernym sklonom na odkotúľanie vajíčok do zásobníka. Zabránite tak, aby sa drobné vajíčka zašpinili a pošliapali prepelicami.
Chov prepelíc vo výbehu
Pri chove prepelíc s výbehom, treba dbať na dostatočné zabezpečenie pred dravcami. Prepelice sú malé a krehké stvorenia. Nevedia sa sami brániť a preto aj malé hlodavce považujú prepelice za ľahkú korisť. Potkany predstavujú pre prepelice skutočný problém. Výbeh pre prepelice je dobré ohradiť okolo spodného okraja napríklad doskami. Sieťka na ovocie alebo iný mäkký materiál natiahnutý ponad výbeh zase ochráni prepelice pred dravcami ako jastrab, orol alebo dokonca pred sovami, ktoré ohrozujú prepelice vo výbehu.
Prepelice potrebujú väčšiu ochranu počas chladnejších zimných mesiacov (keď sa teplota blíži k bodu mrazu alebo nižšie). Prepelice sa môžu v tomto období presunúť do záhradného domčeka, či garáže alebo pridať pár centimetrov podstielky navyše, aby boli dobre izolované od podlahy v chladných alebo vlhkých dňoch.
Rovnako ako u iných zvierat, mokro a prievan spôsobujú zdravotné problémy, takže hoci vyžadujú dobré vetranie, môže byť potrebné ich prikryť, ak sú silné vetry. Pre maximálnu znášku vajec v zimnom období, je potrebné zaistiť prepeliciam okolitú teplotu približne 20°C a svietiť im 14h denne (vyhrievacie lampy pre hydinu).
Prepelice rady trávia čas na zemi a nemajú záujem o šplhanie. Obydlie by malo byť blízko pri zemi. Na druhej strane ak je príliš blízko zeme, potkany sa môžu podhrabať, preto v prípade chovu prepelíc na záhrade, treba siahnuť po kompromise alebo použiť betónovú (alebo inak chránenú) podlahu.
Napájanie a krmivo pre prepelice
Automatické napájačky sa stávajú čoraz obľúbenejšími pre chov v klietkach. Vyhnete sa tak hromadeniu stojatej, špinavej vody, ako aj možnému utopeniu mláďat prepelíc. Je dosť ľahké, aby spadli do nádoby s vodou a utopili sa, keď sú malé a slabšie. Z hygienického a bezpečnostného hľadiska sú preto automatické napájačky najlepšie riešenie. V prípade “klasickej” nádoby na vodu, môžete do nej vložiť malé kamienky, pomôžu sa prepeliciam dostať naspäť von, ak do nádoby spadnú.
Krmivo pre prepelice
Ak chcete kvalitnú a výnosnú znášku prepeličích vajec a prepeličie mäso, je potrebné prepeliciam zabezpečiť potravu bohatú na bielkoviny, vitamíny a minerály. Obzvlášť dôležité je množstvo dusíkatých látok v krmive. Odporúča sa minimálne 20% podiel dusíkatých látok v krmive, počas celého chovu. Prepelice by mali byť kŕmené rôznymi krmivami a kŕmnymi zmesami podľa veku:
Mladé prepelice môžeme kŕmiť štartovacím krmivom s vysokým obsahom bielkovín (25 – 30%). Špeciálnych krmív pre mladé prepelice je málo. Na odchov malých prepelíc môžeme použiť aj kŕmnu zmes pre odchov moriek alebo bažantov. Vyliahnuté prepeličky je potrebné nakŕmiť najneskôr do 12 hodín.
Vo veku 5-6 týždňov je potrebné krmivo zmeniť na kŕmnu dávku pre dospelé prepelice. Kompletná kŕmna zmes pre morky, prepelice alebo bažantov zabezpečí dostatočné množstvo bielkovín a vyváženú stravu.
Vo veku 10 týždňov si prepelice, ktoré sa chovajú na vajcia alebo chov, vyžadujú krmivo, ktoré obsahuje 18 – 20 % bielkovín.
Hlavnými zložkami krmiva pre prepelice sú obilniny, bielkoviny, dostatok vitamínov a v zimnom období aj tuky vo forme semienok (slnečnicové, ľanové, repkové). Medzi vhodné obilniny patrí pšenica, cirok, ovos, či proso, bielkoviny v krmive zabezpečí lucerna alebo hrach vo forme múčky, prípadne tvaroh a vajcia natvrdo.
Vitamíny získajú prepelice zo zeleniny ako je špenát, listy púpavy alebo napríklad aj z najemno nastrúhanej mrkvy.
Prepelice sa neprejedajú, takže ich možno kŕmiť podľa potreby ako inú hydinu. Nadbytočným množstvom potravy môžu prepelice plytvať tak, že ho rozhádžu po klietke, keď hľadajú obľúbené semená v zmesi (patria medzi hrabavce). Vhodné sú preto krmítka s malým otvorom, ktoré zabránia prepeliciam vyhrabať potravu po celom obydlí. Nadbytočné množstvo potravy môže taktiež začať plesnivieť a to môže viesť k ochoreniam prepelíc. Treba dbať na neustálu čistotu a pravidelnú dezinfekciu klietky prepelíc.
Prepeličie vajcia
Na vajcia sa chovajú rôzne druhy prepelíc. Obľúbené Japonské prepelice (Coturnix) dokážu zniesť okolo 230 až 300 vajec za znáškovú sezónu, ak sa chovajú v správnych podmienkach, majú dostatok svetla (optimum spomínaných 14h – 18h) a dostatočnú ochranu pred chladom počas zimy (prepelice sú citlivé na náhle zmeny teplôt).
Prepelice, začínajú znášať vajcia už v 8 – 12 týždňoch (za predpokladu, že je dostatok denného svetla), takže sú v porovnaní s kurami veľmi produktívne. Produkcia vajec prepelíc je na vrchole medzi 12. – 18. týždňom ich veku.
Chuť vajec je veľmi podobná chuti slepačích vajec, väčší rozdiel je v ich konzistencii. Prepeličie vajíčka majú vysoký pomer žĺtka a bielka, pri varení alebo pečení sú oveľa hustejšie a krémovejšie.
Vzhľadom na veľkosť prepeličích vajec, majú v menšom “balení” viac vitamínov a minerálov. Vzhľadom na vysoký pomer žĺtka a bielka majú vyšší aj obsah cholesterolu. Ide však o cholesterol, ktorý sa považuje za dobrý (HDL cholesterol).
Jedenie prepeličích vajec môže podporiť nervový, tráviaci a dýchací systém. Je to spôsobené ich vysokým obsahom vitamínov. Prepeličie vajcia sú tiež považované za antioxidanty, ktoré pomáhajú pri odstraňovaní škodlivých toxínov.
Prepeličie mäso
Prepeličie mäso sa považuje za veľkú pochúťku, je jemné a šťavnaté. Na kvalitu mäsa ako aj vajec vplýva výživa prepelíc. Ak chcete rýchlo rastúce prepelice na mäso, je vhodné chovať prepelice vo väčšej tme a bez veľkého výbehu. Neznesú síce toľko vajec, ale obmedzenie pohybu spôsobí ich rýchlejší rast a priberanie. Menej aktívne prepelice nestratia toľko svalovej hmoty a mäso bude jemnejšie.
Kvôli rýchlemu rastu sú japonské prepelice pripravené na spracovanie vo veku približne deviatich týždňov. Dožívajú sa približne dva roky.
Choroby prepelíc
Pri správnej starostlivosti nie sú prepelice veľmi náchylné na ochorenia. Najčastejšie príčiny vzniku chorôb u prepelíc je práve nedostatočná hygiena alebo splesnivené krmivo. Je preto dôležité dbať každý deň na čistotu obydlia prepelíc, rovnako ako aj na správnu teplotu okolia, vlhkosť, či prievan. Prepelice potrebujú vždy čistú vodu a kvalitné krmivo. Ak máte podozrenie na výskyt choroby, danú prepelicu treba oddeliť od ostatných jedincov a najideálnejšie zobrať k veterinárovi.