Chovateľstvo

Ako chovať andulky – klietka, krmivo, rozmnožovanie

chov anduliek

Andulka (Melopsittacus undulatus – Andulka vlnkovaná) je jedným z najpopulárnejších exotickým vtákov chovaných v zajatí a ľahko môže konkurovať ostatným domácim miláčikom. Toto malé zvieratko je nenáročné, cenovo dostupné, veľmi spoločenské a hravé. Napriek tomu, že s andulkou zažijete kopu zábavy a stane sa vašim očarujúcim spoločníkom, je pred kúpou nevyhnutné zvážiť všetky aspekty jej chovu. Je andulka to správne zvieratko pre vás? Poďme sa na to pozrieť.    

 

Pôvod a história

Andulky pochádzajú zo strednej Austrálie, kde aj v súčasnosti žijú v obrovských kŕdľoch. Anglický prírodovedec a maliar vtákov John Gould spolu s Charlesom Coxenon ich priviezli do Európy okolo roku 1840 a vďaka svojmu výzoru a povahe rýchlo získali obľubu. Gouh tieto malé vtáčiky nazval Melopsittacus undulatus – “melodický papagáj s vlnovkami”. Keď okolo roku 1894 Austrália zakázala ich vývoz, chov anduliek v Európe sa ešte viac podporil. Obrovskú popularitu získali andulky aj Amerike a od 50.rokov sa stali jedným z najobľúbenejších zvierat v domácnosti.

Pôvod anduliek

Základné znaky (Koho si nesiete domov)

Poznáme 2 základné typy anduliek. Tradičné divoké andulky sa vyskytujú iba svetlo-žlto-zelené s čiernymi pruhmi na krídlach, chrbte a hlave. Austrálske (niekedy nazývané aj americké) andulky sa im veľmi podobajú. Na výber však máte z bohatej škály farieb a vzorov, od bielej, modrej, sivej, fialovej a ich dúhových kombinácií. Straky, opalíny a mnohé iné. 

 

Druhým typom sú väčšie anglické andulky chované na výstavy. Zvyčajne majú 17-20 cm od hlavičky po chvost. Perie okolo hlavy je našuchorené, niekedy dokonca vyzerajú, že sa hnevajú.

Andulky majú pri svetle veľmi ostré videnie, ktoré sa v tme značne zhoršuje. Pretože ich oči sú po stranách hlavy, nemôžu vidieť priamo pred seba, ale majú oveľa lepší výhľad do strán. Vidia ultrafialové svetlo a celkovo sú citlivé na vnímanie podnetov okom, čo je v prírode nevyhnutné na útek pred predátorom, alebo pri vyhľadávaní potravy. 

Ako žijú andulky

Andulky sú jemné, ale zároveň veľmi energické vtáky aktívne cez deň. Lepšie povedané, kým je svetlo a teda musíte počítať s tým, že v letných dňoch bude potrebné klietku zakrývať, inak môžu štebotať aj do neskorého večera. 

Na spanie je klietku vhodné zakryť tenkou látkou a dbať na dostatočný prísun kyslíku. Andulky spia s mierne našuchorným perím, často len ja jednej nohe. Druhá je schovaná pod burškom. 

Sú to veľmi “urozprávané” vtáky, aktívne komunikujú nie len medzi sebou, ale hlasnými zvukmi upozorňujú aj na televízor, telefonát a hlučnú vravu. 

V zajatí sa bežne dožívajú 7-15 rokov. Pri dobrej starostlivosti výnimočne aj 20 rokov. Nie je nezvyčajné, že sa andulky dožijú kratšieho veku kvôli nevhodnej strave a starostlivosti. Napriek ich vitalite sa ľahko vyľakajú, môžu vám uletieť alebo ich pri hre prisúpite. Znie to smiešne, stali sa však aj také prípady.

Viacero vtákov v domácnosti si navzájom robí dobrú spoločnosť, ale na druhej strane sa nemusia tak dobre skamarátiť so svojimi majiteľmi alebo napodobňovať reč rýchlo a ľahko, ak vôbec. Ak chcete andulku nie len na pozorovanie, ale aj na hranie, treba si uvedomiť, že je krehká a fyzický kontakt je obmedzený na jemné hladkanie v prípade, že vám to vôbec dovolí. 

Ako akékoľvek iné zviera, nájdete medzi nimi rôzne povahy a osobnosti. Sú vhodné aj k deťom pod dozorom dospelej osoby, aby si navzájom neublížili. 

 

Máte samčeka alebo samičku? (Ako rozoznať pohlavie)

Andulky sú veľmi spoločenské zvieratá žijúce v kŕdľoch. Odporúča sa preto chov minimálne dvoch a viac anduliek. Ich spoločenská povaha vyžaduje neustálu stimuláciu či už vo forme partnera, alebo interakcie s človekom. 

 

Je dôležité vedieť, akého pohlavia je vaše zvieratko, aby ste predišli prípadným problémom. Ideálne je mať pár anduliek (samec a samica), nakoľko spolu zdieľajú čas a nežnosti. Taktiež dvaja samci sa zvyčajne výborne tolerujú a vytvoria si blízky vzťah. 

 

Dve samičky

Kombinácia dvoch samíc môže skončiť neúspechom, nakoľko sa často hašteria a pokojné spolunažívanie je nemožné. 

Párik anduliek

Ako určiť pohlavie

Pohlavie anduliek sa určuje prostredníctvom farby ozobia (mäkká, väčšinou neoperená časť tvorená kožou, ktorá sa nachádza nad zobákom) – samice ho majú v dospelosti béžové až hnedasté, samci modrasté. U mladých vtákov do 6-8 mesiacov veku je však na mieste iba kvalifikovaný odhad, nakoľko sa farba ružovo fialového ozobia u oboch pohlaví priebežne mení. 

Všetko o chove anduliek

Kde zohnať andulku?

Andulky sú bežne dostupné v obchodoch so zvieratami za cenu kolo 10-15 eur. Vždy je však lepšie zohnať vášho budúceho spoločníka od skúseného chovateľa. Kontakty jednoducho nájdete na internete. 

Vták by mal byť v dobrom zdravotnom stave s lesklým, hladkým a priliehavým perím. Nohy, pazúre aj zobák by mali byť čisté, hladké a bez výrazných šupiniek. 

Andulka je od prírody ostražitá, bystrá, aktívna a taká by mala byť aj počas pozorovania pred kúpou. Skúsený chovateľ ju často pripraví aj na manipuláciu a teda sa človeka nebojí. Niektoré mladé andulky sú dokonca ručne dokrmované, tento postup sa odporúča len vo výnimočných situáciách. 

Pri hľadaní domáceho maznáčika sa snažte získať mladého vtáka. Mladé andulky sa vyznačujú vodorovnými pruhmi na čele, ktoré po troch až štyroch mesiacoch zmiznú a veľkými zvedavými očami v porovnaní s telom. Keď vták dosiahne vek 8-12 týždňov, pruhy začnú postupne slabnúť, až nakoniec vrchol hlavy získa úplne čistú farbu. 

 

Klietka a jej vybavenie 

Klietka

Andulky môžete chovať vo vonkajšej voliére alebo v klietke priamo doma vo vnútri (bez klietky). Platí pravidlo – čím väščia, tým lepšia. Pre pár anduliek je potrebná klietka minimálne s rozmermi 60x40x60 cm, skôr široká ako vysoká, ktorá poskytuje dostatočný priestor na hranie, spánok, jedenie a lietanie. 

Medzery medzi tyčami by nemali byť viac ako 12mm, inak sa môžete presvedčiť o tom, že andulky sú majstrami úteku, vhodnejšie sú vodorovné. Napriek tomu, že je klietka skvele vybavená, andulky by sa mali nechať aspoň 3x do týždňa, ideálne každý deň, preletieť. 

Pri prelete je dôležité miestnosť zaistiť, zavrieť okná, zakryť odrazové plochy a umožniť andulke priestor preskúmať. Nezabudnite odstrániť jedovaté črepníkové rastliny. 

Umiestnite klietku do miestnosti, kde sa pravidelne zdržiavate a andulky si budú môcť užívať vašu prítomnosť. Zaistite, aby bola ďaleko od prievanu, televízora a kuchyne, kde môžu byť nebezpečné výpary. Všetky vtáky majú citlivý dýchací systém, preto si dávajte pozor na difuzéry či rozprašovače a v okolí klietky nepoužívajte ani vonné sviečky a tyčinky. 

Klietka pre andulky

Krmítka

Základnou výbavou klietky sú krmítka. Aspoň 2 krmítka na semená a granulky a ďalšie na kŕmenie čerstvou stravou by mali byť samozrejmosťou. 

Ak ich nekúpite priamo s klietkou, treba ich dokúpiť samostatne. 

miska pre papagáje

Napájačky

Na vodu sú ideálne napájačky, voda v nich vydrží dlhšie čistá. 

Napájačka pre anduky

Kúpeľničky

Inú úlohu plnia kúpeľničky, kde andulky okrem uhasenia smädu môzu uspokojiť svoju lásku k vode a kúpaniu. Možnosť prístupu k vode na kúpanie je nevyhnutná z hľadiska hygieny a udržiavania peria v dobrej kondícii. 

Kúpeľničku môžete použiť aj na kŕmne zmesi, čo sa mnohým chovateľom osvedčilo pri udržiavaní poriadku. 

Kúpanie andulky

Bidlá

Rovnakú dôležitosť zohrávajú bidlá. Najvhodnejšie sú prírodné drevené bidlá dostatočne veľké na to, aby ich andulky nevedeli obopnúť celými pazúrmi. 

Hračky pre andulky a exotické vtáky

Nesmieme zabúdať ani na hračky pre andulky potrebné na cvičenie a duševnú stimuláciu. Najlepšie je striedať ich každý mesiac, aby sa andulky nezačali nudiť.

zrkadielko pre papagáje

Podstielka pre exotické vtáky 

Pri úprave klietky nesmieme zabúdať na podstielku, vhodné sú rôzne druhy papierov ako biely papier, papier na pečenie či papierové utierky. Ak však vaša andulka aj chodí na dno klietky, vhodnejší je piesok, grit, hobliny, pelety či kukuričná podstielka. Vyhnite sa novinám, letákom, pilinám a senu (slame), mohli by ste andulke fatálne ublížiť. V prípade, že chcete andulky aj rozmnožovať, musíte im zabezpečiť hniezdo, prípadne búdku.

 

 

Kŕmenie

Keďže sú andulky malé, starostlivosť o nich, ako aj kŕmenie sú relatívne lacné. Strava má byť pestrá a vyvážená, okrem semien má pravidelne obsahovať ovocie, zeleninu a vitamínové (minerálove) doplnky. 

 

Krmivo pre andulky

Nebezpečné pre andulky

Pozor na nebezpečné potraviny, andulke určite nedávajte: 

  • avokádo
  • slivky
  • citrón
  • surové zemiaky
  • kapustu
  • zelené fazule
  • rebarboru 

 

Najvhodnejšou alternatívou sú predpripravené kŕmne zmesi pre exotické vtáky alebo priamo pre andulky, ktoré môžete v prípade záujmu doplniť o jednodruhové zrniny pre vtáky a papagáje, prípadne si ich namiešať podľa vašich predstáv. 

 

Andulky často trpia na nedostatok jódu a vápnika a s tým spojené zdravotné problémy, ich doplnenie v strave preto musí byť rutinou. 

 

Vitamíny, minerálne bloky a doplnky pre vtáky vám pomôžu udržať andulku v dobrej kondícii. Rozmanitosť je kľúčom k dobrému chovu a to platí ako pri zdravej výžive, tak aj pri zabezpečení aktivít pre malého operenca. 

vitamíny pre papagáje

Je andulka vhodná pre mňa?

S andulkami je jednoznačne zábava. Ako už bolo spomenuté, andulky sú spoločenské zvieratá. Zaobstarať si len jednu andulku je vhodné iba na čas nevyhnutný na krotenie, kým si na vás zvykne a nebojí sa. 

Krotenie dvoch a viacerých anduliek naraz nie je nemožné, často však vyžaduje dlhšiu a intenzívnejšiu snahu o spriatelenie. A ak nemáte dostatok trpezlivosti, môže sa stať, že vaša snaha o skrotenie andulky bude márna. 

Ak sa im pravidelne venujete, môžu stať verným a milujúcim domácim zvieratkom. Zaujímavosťou je, že andulky sú jedným z najlepšie hovoriacich vtákov medzi papagájmi, učia sa ľahko a rýchlo. 

 

Andulka pre deti

Ako naučiť andulku rozprávať

Ako naučiť vašu andulku rozprávať? Často sa s ňou rozprávajte a opakujte jej rovnaké slová a vety. Začnite jednoduchými slovnými spojeniami a opakujte ich stále, keď prejdete okolo andulky. Okrem verbálneho prejavu môžu andulky opakovať aj zvuky z domácnosti, ako vŕzganie dverí či zvuk telefónu. 

 

Andulky zhrnutie chovu

Napriek všetkým radostiam je chov andulky spojený aj s určitými starostami. Ako ostatné zvieratá, aj andulky trpia na rôzne ochorenia a teda musíte počítať s pravidelnými návšetvami veterinára. Ich hravosť sa prejavuje aj tak, že málokedy počas dňa stíchnu. Veselé štebotanie počas celého dňa sa dokáže chvíľami premeniť na hlasný škrek, ktorý budú ľudia milujúci ticho len ťažko znášať. S ich neustálou aktivitou je taktiež spojený aj neustály neporiadok. Hoc ho nie je veľa, perie a semená okolo klietky je vhodné čistiť denne. Niekomu by mohol chýbať aj nedostatok fyzického kontaktu, predsa len sa s andulkami nedá maznať ako s mačkou či psíkom, hoc nájdu sa aj také prípady. Je už na vašom uvážení, ktorý z týchto aspektov preváži. Ak sa však raz rozhodnete pre andulky, väčšinou si ich zamilujete tak, že sa stanú trvalou súčasťou vašej domácnosti.