Chovateľstvo

Ako udržať sliepky, aby znášali vajcia aj cez zimu

sliepky znašajú vajcia cez zimu

Jedna z vecí na chove sliepok, ktorá prekvapuje tých, ktorí s chovom ešte len začínajú je, že sliepky neznášajú vajíčka po celý rok. 

Sme tak zvyknutí vidieť vajcia v obchode s potravinami po celý rok, že zabúdame, že vajcia sú technicky sezónnym produktom, rovnako ako ovocie a zelenina, ktoré ľudia pestujú vo svojich záhradách.

Na jeseň, keď sa začnú skracovať dni, sliepky (nosnice) prirodzene spomaľujú alebo dokonca úplne prestávajú klásť vajíčka. Avšak pomocou niekoľkých jednoduchých trikov môžete zabezpečiť, aby vaše sliepky znášali vajíčka počas celej zimy.

 

Prečo sliepky prestávajú znášať vajcia počas chladnejších mesiacov?

Klesajúci počet hodín denného svetla v zimných mesiacoch signalizuje sliepkam, aby dopriali telu oddych a prestali znášať vajíčka, pretože mláďatá (aspoň žijúce vo voľnej prírode) by pravdepodobne neprežili, keby sa narodili uprostred zimy.  

Je to teda spôsob, akým matka príroda zabezpečuje, aby sliepky znášali vajíčka počas ročného obdobia, keď má zmysel vychovávať ich mláďatá.

Nie je to však len nedostatok denného svetla, ktorý spôsobuje, že sliepky počas zimy prestávajú znášať vajcia.

Keď vládne chladné počasie, telo sliepky musí prirodzene vydať viac energie, aby sa udržalo v teple. Z toho dôvodu presmeruje svoje zdroje (tj. energiu z jedla), aby sa udržalo v teple namiesto toho, aby znášalo vajcia.

Sliepky teda prestanú cez zimu znášať vajcia kvôli nedostatku energie a poklesu hormónov.

Ak chcete udržať produkciu vajec počas celého roka, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete vyskúšať, aby vaše nosnice znášali vajcia aj cez zimu.

 

Ako udržať sliepky, aby znášali vajcia cez zimu

Ak očakávate, že budú vaše nosnice znášať vajcia po celý rok, v prvom rade je dôležité, aby boli sliepky zdravé. Vo všeobecnosti potrebuje sliepka niekoľko vecí, aby prospievala:

  • stravu pozostávajúcu hlavne z dobre vyváženého krmiva 
  • denne čerstvú čistú vodu
  • minimálne 12 hodín denného svetla (optimálnych je 14)
  • dostatočnú teplotu v ich obydlí

 

Ak máte pod kontrolou tieto faktory (potravu, vodu, denné svetlo a teplotu), môžete očakávať, že vaše sliepky budú znášať vajcia aj počas zimy.

 

Väčšia dávka krmiva

Častou chybou majiteľov sliepok je, že počas zimných mesiacov nezvyšujú svojim sliepkam dávku krmiva. Sliepky jedia v zime viac, pretože sa potrebujú počas tuhých zím zahriať. Na to využívajú energiu z potravy.

A keďže sliepky v zime používajú svoju energiu najmä na udržanie telesnej teploty, potrebujú extra dávku krmiva, aby získali energiu navyše a mohli tak pokračovať aj v znášaní vajec.

Spotreba krmiva sa v zimných mesiacoch zvýši približne na 1,5-násobok množstva, ktoré sliepky zjedia na jar a v lete. Prosím, nepreháňajte množstvo, ktoré im dávate – nepotrebujete ani nechcete obézne sliepky. Ak neustále zisťujete, že v ich kŕmidle zostalo večer jedlo, viete, že im dávate príliš veľa krmiva. 

Ak uvažujete nad tým, akým jedlom sliepky kŕmiť, najlepšie je použiť potravu vytvorenú špeciálne pre hydinu, ktorá im zabezpečí dostatok všetkých potrebných živín. Zdravie sliepok a znášku vajec môžete posilniť aj pomocou vitamínových doplnkov pre hydinu.

 

Tip: Počas zimy je dobré kŕmiť svoje sliepky pomocou kŕmidiel, nie sypať potravu priamo na zem. Sú na to dva hlavné dôvody:

  • Po prvé, zem je v zimných mesiacoch takmer vždy mokrá, takže krmivo sa hneď rozmočí. 
  • Po druhé, krmítka sa čistia oveľa jednoduchšie. Potrava, ktorá je drvená a zostane na zemi, je nočnou morou, ktorú treba zoškrabať (nezjedené špinavé krmivo môže šíriť baktérie a choroby).

Potreba bielkovín a sacharidov

Bielkoviny pomáhajú sliepkam obnoviť ich energetickú hladinu do normálu. Cez chladné mesiace je preto vhodné poskytnúť sliepkam vyššie množstvo bielkovín – krmivo s 20% obsahom bielkovín alebo pochúťky, ako sú slnečnicové semienka a orechy. Dodatočný proteín im poskytne energiu, ktorú potrebujú na to, aby zostali v teple a zniesli vajíčka.

Potreba vápnika

Okrem celkovej energie sa pri kladení vajíčok nosniciam vyčerpávajú zdroje, ako je vápnik, ktorý je obmedzeným zdrojom v tele sliepky. Ak nemá sliepka dostatok vápnika, začne vápnik odoberať (vylučovať) z kostí, čo môže viesť k zlomeninám.

Mali by ste sa teda tiež uistiť, že vaše sliepky majú stály príjem vápnika.

 

Neustály prístup k vode 

Aby sliepky zniesli vajíčka, musia byť okrem správnej výživy aj dobre hydratované. Sliepky sú podobne ako ľudia citlivejšie na nedostatok vody ako na nedostatok krmiva.

Navyše, približne 75 % vajca tvorí voda, takže ak vaše sliepky nemajú prístup k zásobe čerstvej čistej vody, môžete sa so zásobou vajec rozlúčiť. 

Čo i len niekoľko hodín bez vody môže oddialiť znášku na niekoľko dní, ak nie týždňov, preto je dôležité sa každý deň uistiť, že vaše nosnice majú dostatok čerstvej čistej vody.

Ak ste niekedy sledovali vaše sliepky dlhší čas, mohli ste zistiť, že nepijú veľké množstvo vody naraz, ale skôr menšie množstvá a častejšie, aj to je dôvod, prečo potrebujú neustále prístup k vode.

Najväčším problémom počas zimy je zabrániť zamrznutiu vody. Sú dve možnosti – vodu môžete neustále vymieňať vždy, keď zamrzne alebo zabrániť jej zamrznutiu pomocou ohrievača.

Tu treba klásť dôraz na účel ohrevu vody, ktorým je iba zabrániť zamrznutiu vody, nie vodu ohriať. Sliepky neradi pijú vlažnú vodu, radi pijú studenú vodu. Keď teda vodu ohrievate, dbajte na to, aby ste ju príliš nezohriali. 

 

Umelé svetlo v kurníku

Keď majú sliepky dostatok svetla, ich telo prirodzene produkuje hormóny, ktoré im hovoria, aby znášali vajíčka. Naopak, zníženie denného svetla spôsobí u vašej sliepky hormonálnu zmenu, ktorá jej signalizuje, že je čas na odpočinok.

Zabezpečiť vašim sliepkam osvetlenie je preto najdôležitejšia vec, ktorú musíte urobiť, ak chcete vajcia aj cez zimu. 

Na znášanie vajec potrebujú nosnice optimálne okolo 14 hodín denného svetla. Počas zimných mesiacov im dostatok svetla môžete zabezpečiť jednoducho, pridaním žiarovky do kurníka.

Svetlo v kurníku nemusí byť oslepujúce, bude stačiť bežná žiarovka (40 – 60W) a vhodnejšie je použiť teplé svetlo, nie studené.

Dôležité je uistiť sa, že svietidlo je bezpečne pripevnené, aby nespadlo a nespôsobilo požiar, prípadne, aby do žiarovky nemohli sliepky náhodne vletieť a popáliť sa. 

Počas zimy žiarovku pravidelne kontrolujte – ak žiarovka vyhorí, vaše sliepky si budú myslieť, že dni sa opäť skracujú, čo bude viesť k zníženiu produkcie vajec.

 

Pridajte sliepkam svetlo na začiatku dňa, nie večer.

Najlepší spôsob, ako zabezpečiť sliepkam cez zimu dostatok svetla, je umiestniť v kurníku žiarovku na časovač, ktorý sa zapne skoro ráno. Takto sa vaše sliepky zobudia do “bežného” dňa, namiesto toho, aby sa večer ponorili náhle do tmy, hneď ako žiarovka zhasne. Vďaka tomu sa môžu vaše sliepky večer prirodzene usadiť na spánok. 

 

Teplota v kurníku

Ak sliepky nemusia vynakladať energiu, aby zostali v teple, je pravdepodobnejšie, že túto energiu vložia do znášania vajec. Poskytnúť sliepkam v zime teplé miesto chránené pred poveternostnými vplyvmi, môže mať tiež pozitívny vplyv na produkciu vajec.

 

Dôležitá poznámka – teplota v kuríne nemusí byť výrazne vyššia či dostatočne teplá pre vás. Niektoré druhy sliepok majú jednak veľa páperia, ktoré ich udrží v teple a sliepky sa tiež sa budú v noci k sebe túliť, aby im bolo teplejšie. Rovnako, ak žijete v chladnom podnebí a chcete čerstvé vajcia počas celej zimy, nemusíte vo svojom kurníku simulovať pláž na Floride. Namiesto toho stačí zabezpečiť, aby bola teplota aspoň niekoľko stupňov nad bodom mrazu.

 

Výber vhodného plemena

Prirodzeným spôsobom, ako udržať kurčatá znášať vajcia počas zimy, je chovať plemená, o ktorých je známe, že znášajú vajcia po celý rok.

 

Medzi takéto plemená patria: 

  • hybridky
  • leghornky
  • sasexky 
  • plymutky
  • wyandotky

 

Ďalšie plemená, pri ktorých majú chovatelia dobré skúsenosti so znáškou aj cez zimu sú oravky, australky či amroxky.

Iný spôsob, ako si zabezpečiť prísun čerstvých vajec v zimných mesiacoch, je investovať každý rok do niekoľkých nových kurčiat.

Pridaním mladých sliepok do kŕdľa každú jar, sa sliepky v prvom roku stanú zimnými nosnicami, pretože tieto nové “vrstvy” začnú narastať koncom jesene – pravdepodobne práve v čase, keď vaše staršie sliepky znížia produkciu vajec – a budú pokračovať v znášaní vajíčok až do jari, bez potreby dodatočného svetla alebo tepla. 

 

Zhrnutie na záver 

Sliepky reagujú v zimnom období na prirodzený cirkadiánny rytmus života, preto sa u nich počas zimných mesiacov zníži alebo úplne zastaví produkcia vajec.

Či sa rozhodnete nechať svoje sliepky cez zimné mesiace odpočívať alebo predĺžiť ich znášku vajec, je osobné rozhodnutie.

Pokiaľ sa cez zimu nechcete vzdať čerstvých vajíčok, je potrebné vašim sliepkam zvýšiť dávku krmiva s dostatkom bielkovín a ďalších potrebných živín a pravidelne kontrolovať prístup k čerstvej čistej vode (voda v zime často zamŕza).

Kľúčovou súčasťou znášania vajec u sliepok je denné svetlo, takže v zimných mesiacoch im musíte zabezpečiť dostatok osvetlenia zavedením umelého zdroja svetla. Uistite sa, že žiarovku neumiestňujete do blízkosti žiadnych potenciálne horľavých zdrojov. 

V kuríne by mali mať sliepky tiež prijateľnú teplotu, aby svoju energiu nemuseli míňať na udržiavanie tepla, ale na kladenie vajec.