Chovateľstvo

Ayam cemani – čierna sliepka

Ayam Cemani cierna sliepka

Ayam Cemani je jedným z najzaujímavejších a najexotickejších plemien kurčiat na svete, známe svojou úplne čiernou farbou. Toto plemeno pochádza z Indonézie a je obľúbené medzi chovateľmi pre svoje jedinečné vlastnosti a estetický vzhľad.

Pôvod a história

Ayam Cemani je jedným z najpozoruhodnejších plemien kurčiat na svete, vďaka svojmu jedinečnému úplne čiernemu vzhľadu. Pôvod tohto exotického plemena je hlboko zakorenený v indonézskej kultúre a histórii, a je obklopený mystikou a legendami.

Pôvod Ayam Cemani

Ayam Cemani pochádza z ostrova Jáva v Indonézii. Slovo „Ayam“ znamená v indonézskom jazyku „kura“ a „Cemani“ je názov dediny v strednej Jáve, kde sa predpokladá, že toto plemeno vzniklo. V tejto oblasti je Ayam Cemani už po stáročia súčasťou miestnej kultúry.

Genetika a čierna pigmentácia

Jedným z najzaujímavejších rysov Ayam Cemani je jeho úplne čierna farba, ktorá zahŕňa perie, kožu, svaly, kosti a dokonca aj vnútorné orgány. Tento jedinečný fenomén je spôsobený genetickou mutáciou známou ako fibromelanóza, ktorá spôsobuje nadmernú produkciu melanínu, tmavého pigmentu. Výsledkom je kurča, ktoré je úplne čierne.

História a kultúrny význam

 • Duchovné a mystické spojenie: v indonézskej kultúre má Ayam Cemani hlboký duchovný a mystický význam. Verí sa, že tieto kurčatá majú magické schopnosti a že ich čierna farba je symbolom sily a ochrany. Ayam Cemani sú často spájané s rôznymi rituálmi a obradmi. V niektorých komunitách sú považované za nositeľov šťastia a ochrancov pred zlými duchmi.
 • Symbol prestíže: pre miestnych obyvateľov a zberateľov sú Ayam Cemani symbolom prestíže a bohatstva. V minulosti boli tieto kurčatá často darované ako cenné dary významným osobnostiam a používali sa v diplomatických daroch.
 • Globálne uznanie: hoci Ayam Cemani sú v Indonézii známe už po stáročia, do západného sveta sa dostali až v 90. rokoch 20. storočia. Prvýkrát ich do Európy priviezol holandský chovateľ Jan Steverink v roku 1998. Od tej doby získali Ayam Cemani popularitu medzi chovateľmi po celom svete vďaka svojmu exotickému vzhľadu a vzácnosti.

Moderný chov a ochrana plemena

Dnes sú Ayam Cemani chované po celom svete, vrátane Európy, Ameriky a Ázie. Sú obľúbené najmä medzi zberateľmi vzácnych a exotických plemien. Avšak, vďaka svojej vzácnosti a náročnosti chovu sú stále považované za luxusné plemeno, ktoré môže dosahovať vysoké ceny.

Hmotnosť

 • Kohúty Ayam Cemani zvyčajne vážia približne 2 až 2,5 kg.
 • Sliepky Ayam Cemani sú o niečo menšie a ich hmotnosť sa pohybuje okolo 1,5 až 2 kg.

Temperament a správanie

Ayam Cemani, okrem svojho unikátneho vzhľadu, má aj zaujímavý temperament a správanie, ktoré z neho robí atraktívne plemeno pre chovateľov. Hoci je ich exotický vzhľad často hlavným dôvodom záujmu, ich povaha a správanie sú rovnako dôležité pre tých, ktorí zvažujú ich chov.

Temperament

 • Ayam Cemani sú známe svojou pokojnou a miernou povahou. Tieto kurčatá sú zvyčajne tiché a neagresívne, čo z nich robí dobrú voľbu pre zmiešané kŕdle s inými plemenami.
 • Tieto kurčatá sú zvedavé a inteligentné. Rady skúmajú svoje okolie a často sú aktívne pri hľadaní potravy a skúmaní nových vecí vo svojom prostredí.
 • Ayam Cemani sú vo všeobecnosti priateľské a dobre vychádzajú s ľuďmi, najmä ak sú od mladého veku správne socializované. Sú ochotné prísť blízko k ľuďom a niekedy si dokonca užívajú jemné hladkanie a manipuláciu.
 • Sliepky Ayam Cemani majú silné materské inštinkty a sú známe tým, že dobre sedia na vajciach a starajú sa o svoje mláďatá. Sú starostlivé a ochranné matky.

Správanie

 • Ako väčšina kurčiat, aj Ayam Cemani si vytvárajú hierarchiu v rámci kŕdľa. Kohúty sú často dominantní a chránia svoje sliepky, pričom si vytvárajú svoju pozíciu v kŕdli.
 • Kurčatá používajú rôzne zvuky na komunikáciu so svojimi spolukŕdľanmi. Hoci sú vo všeobecnosti tiché, vedia vydávať rôzne zvuky na upozornenie na nebezpečenstvo, nájdenie potravy alebo komunikáciu s mláďatami.
 • Ayam Cemani sú veľmi adaptabilné a dokážu sa prispôsobiť rôznym prostrediam, či už ide o voľný výbeh alebo obmedzený priestor. Dôležité je, aby mali prístup k čerstvej vode, kvalitnej strave a čistému prostrediu.
 • Tieto kurčatá sú aktívne a radi si hľadajú potravu vo voľnom výbehu. Sú schopné nájsť si hmyz, semená a iné drobné zdroje potravy, čo prispieva k ich zdraviu a pohode.

 

Sú Ayam Cemani agresívne?

 • Ayam Cemani sú známe svojou pokojnou a miernou povahou. Sú zvyčajne tiché a neagresívne, čo z nich robí dobrých spoločníkov v kŕdli.
 • Ak sú kurčatá chované v príliš malom priestore, môže to viesť k stresu a následne k agresívnemu správaniu. Zabezpečenie dostatočného priestoru pre každé kurča je kľúčové pre ich pohodu.
 • Súťaženie o obmedzené zdroje krmiva a vody môže vyvolať agresívne správanie. Uistite sa, že všetky kurčatá majú prístup k dostatočnému množstvu krmiva a čerstvej vody.
 • Občasné konflikty môžu vzniknúť pri určovaní hierarchie v kŕdli, najmä medzi kohútmi. Tieto konflikty sú zvyčajne krátkodobé a prestanú, keď sa hierarchia ustáli.

Zdravotné predispozície

Ayam Cemani sú vo všeobecnosti odolné voči bežným chorobám kurčiat a majú dobrú životaschopnosť. Sú schopné prispôsobiť sa rôznym klimatickým podmienkam, čo z nich robí vhodné plemeno pre rôzne prostredia.

Ayam Cemani sú odolné a zdravé kurčatá, ktoré môžu prosperovať v rôznych podmienkach. Avšak, ako všetky plemená, môžu čeliť určitým zdravotným výzvam. Pravidelné preventívne opatrenia, kvalitná strava, čisté prostredie a starostlivá pozornosť k zdravotným potrebám pomáhajú zabezpečiť, že vaše Ayam Cemani budú zdravé a šťastné. Ak sa objavia akékoľvek zdravotné problémy, včasná konzultácia s veterinárom je kľúčová pre správnu diagnostiku a liečbu.

 

Sú vhodné pre život na záhrade?

Ayam Cemani sú vhodné pre život na záhrade, pokiaľ im zabezpečíte správne podmienky a starostlivosť. Ich pokojná povaha, adaptabilita a estetický vzhľad ich robia ideálnymi pre rôzne prostredia. Pri dodržiavaní základných zásad starostlivosti a zabezpečení vhodného prostredia môžu tieto jedinečné kurčatá prospievať a prinášať radosť svojim majiteľom.

 

Znášajú čierne sliepky vajcia? 

Áno, sliepky Ayam Cemani znášajú vajcia, hoci ich produkcia je nižšia v porovnaní s mnohými inými plemenami kurčiat, ktoré sú chované primárne pre znášku vajec. 

Sliepky Ayam Cemani zvyčajne znášajú približne 60 až 100 vajec ročne. To je nižšie množstvo v porovnaní s bežnými nosnicami, ako sú Leghorny, ktoré môžu znášať až 300 vajec ročne.

Na rozdiel od čiernej farby peria a kože Ayam Cemani, ich vajcia sú zvyčajne krémovej až svetlo ružovej farby. Nemajú tmavé alebo čierne vajcia, ako by niektorí mohli predpokladať vzhľadom na ich čierny vzhľad. Vajcia Ayam Cemani sú stredne veľké a oválneho tvaru, podobné vajciam iných plemien kurčiat.

 

Sú vhodné ako sliepky na mäso

Mäso Ayam Cemani je tmavšie než mäso bežných kurčiat, čo je spôsobené genetickou mutáciou fibromelanózou, ktorá spôsobuje nadmernú produkciu melanínu. Táto pigmentácia ovplyvňuje svaly, kosti a vnútorné orgány, ktoré sú tmavé až čierne. Mäso má vynikajúcu chuť a je často opisované ako jemné a šťavnaté. Niektorí ľudia tvrdia, že má bohatšiu a výraznejšiu chuť v porovnaní s bežným kuracím mäsom.

Ayam Cemani nepatrí medzi rýchlo rastúce plemená. Kohúty dosahujú hmotnosť okolo 2-2,5 kg a sliepky okolo 1,5-2 kg, čo je menšie v porovnaní s brojlermi chovanými špeciálne pre mäso. Rastú pomalšie, čo znamená, že dosiahnutie vhodnej hmotnosti na porážku trvá dlhšie v porovnaní s komerčnými plemenami.

Aj keď Ayam Cemani môžu byť využité ako sliepky na mäso, nie sú najefektívnejšou voľbou z ekonomického a praktického hľadiska v porovnaní s komerčnými brojlermi. Ich jedinečná čierna pigmentácia a kultúrna hodnota však robia ich mäso vyhľadávaným na špeciálnych trhoch a v tradičných kulinárskych receptoch.

Pre chovateľov, ktorí hľadajú kurčatá špeciálne na produkciu mäsa, sú k dispozícii efektívnejšie plemená, ako sú Cornish Cross alebo Brojler, ktoré rastú rýchlejšie a dosahujú vyššie výnosy mäsa za kratší čas. Ayam Cemani sú skôr vhodné pre tých, ktorí hľadajú exotické a vzácne plemeno s jedinečnou estetikou a kultúrnym významom, ktoré môžu byť tiež využité na produkciu mäsa pre špecifické trhy alebo osobné potešenie.

Na záver

Ayam Cemani je fascinujúce a jedinečné plemeno s bohatou históriou a hlbokým kultúrnym významom v Indonézii. Ich jedinečná čierna farba a duchovný význam ich robia výnimočnými nielen pre chovateľov, ale aj pre milovníkov kurčiat po celom svete. Ak máte záujem o chov vzácnych a exotických plemien, Ayam Cemani môže byť skutočným klenotom vo vašej zbierke.