Chovateľstvo

Chovateľ radí

chov sliepok rady

V tomto článku by som sa chcel venovať problematike chovu hrabavej hydiny.

Chov hydiny je najekonomickejším a najefektívnejším odvetvím živočíšnej výroby. Nie je príliš náročná a dosahuje sa z nej vysoká úžitkovosť i v malochovoch. Chovu sa môže venovať každý, aj laik, ktorý nikdy nechoval žiadnu hydinu. Jedinou podmienkou je, že musí mať kladný vzťah k zvieratám.  Starať sa  nielen o čistotu v chovných priestoroch, ale aj  kŕmnych nádobnapájačiek.

 Prišiel raz za mnou jeden chovateľ,  sťažoval sa,  že sliepky mu neznášajú vajcia. Vyskúšal všetko možné s kŕmením, no napriek tomu mu sliepky začali  hynúť. Nedalo mi to tak som sa išiel  pozrieť kde môže byť príčina úhynu. Pri zbežnej obhliadke som hneď identifikoval príčinu. Sliepky sa brodili v hnoji, na nohách mali prilepený zaschnutý trus. Voda v starom hrnci pripomínala močovku. Poradil som mu aby všetky sliepky zabil a viac ich netrápil. Týmto nechcem povedať že všetci chovatelia sú takýto. Väčšina chovateľov sa o svoj chov dôkladne stará, čím dosahujú dobré chovateľské úspechy.

Týmto by som sa chcel dostať k problematike ktorá ma trápi  a s ktorou by som sa chcel s vami podeliť. V poslednej dobe veľmi stúpajú sťažnosti na predajcov hydiny na burzách.  Neustále pribúda otázok, čo majú robiť s hydinou, ktorá nežerie, chudne, má výtoky z nosa,  poprípade chrapľavo a ťažko dýcha (ľudovo povedané chrká). Je to infekčná laryngotracheitída –  vysoko infekčné ochorenie dýchacích orgánov, ktoré postihuje najmä sliepky a bažantov. Vírus môžu prenášať i zdravé jedince, u ktorých ešte choroba neprepukla, ale pochádzajú z nakazeného chovu. Liečba spočíva na podpore dýchania a celkovej podpore imunitného systému ( Propul). Zvieratá aj po vyliečení sú celoživotnými nositeľmi vírusu.

Ak idete kupovať hydinu do svojho chovu všímajte si  pár jednoduchých znakov:

  • Nikdy nekupuje hydinu od cudzincov.(chorú hydinu prídu predávať len raz a nemôžete ju reklamovať. Ja kupujem len zo slovenských chovov).
  • Novú hydinu držte oddelene v karanténe aspoň 2 týždne.
  • U hrabavej hydiny farba hrebeňa musí byť červená, prekrvená ( choré kusy majú bledé hrebene a laloky, stoja v kúte, majú našuchorené, matné perie, prípadne zvesenú hlavu alebo krídla).
  •   Ak majú dýchacie problémy je to vidno – výtok z nosa, alebo v určitých intervaloch chrapčia ( chŕkajú).
  • Ďalším  znamením je riedky vodový trus ( pri salmonele biely riedky). u zdravej hydiny by mal byť trus hustý s bielym povlakom na povrchu, to je moč ktorý hydina vylučuje takýmto spôsobom.
  • Horšie sa odhalí začervenie parazitmi v počiatočnom štádiu. V neskoršom štádiu hydina príma potravu ako zdravá, ale stráca na váhe až uhynie. Ak by sa chcel chovateľ overiť príznaky, stačí otvoriť brušnú dutinu, kde sú steny čreva zhrubnuté od črevných parazitov. Pri otvorení čreva vidno v čreve parazity ako keby bolo črevo plné nitiek. V tom prípade je dobré použiť prípravok na odčervenie (helmigal tabletový) a následne preventívne podávať acidomid ktorý okyseluje črevné prostredie a obnovuje črevnú mikroflóru. Acidomid je vhodné používať aj pre zdravú hydinu, pôsobí preventívne proti kokcidióze a nemá ochrannú dobu. Mäso i vajcia sa môžu konzumovať.

Chovateľ  Jozef