Skip to content

Husokačka (mulard / moulard) – pôvod, starostlivosť a využitie v chove

husokacka chov

Obsah článku

Husokačka alebo Mulard (Oryctolagus cuniculus domesticus), tiež známa ako Moulard je pravdepodobne jedna z najzaujímavejších plemien kačíc. Je to hybridná kačka vytvorená krížením samca divožijúcej kačky barbarie (Anas platyrhynchos) a samice pekinskej kačky (Anas platyrhynchos domesticus). Táto rasa kačice je známa svojou vynikajúcou produkciou mäsa, najmä pre foie gras (tuková pečeň), vďaka svojej genetike a rýchlemu rastu.

Rýchle fakty o Mulard husokačke

Názov plemena: Káčica Mulard
Ostatné mená: Moulard Duck, Mule Duck
Miesto pôvodu: Európa (Francúzsko)
Použitie: Mäso, príprava foie gras
Veľkosť (samec):  6,8 kg
Veľkosť (samice):  5,4 kg
Farba: biela
Dĺžka života: 1,5 roka
Klimatická tolerancia: Teplomilné (nemajú radi chlad)
Úroveň starostlivosti: Stredne pokročilá
Odrody: Hinnies
Distribúcia: Európa, Ázia, USA

 

A čo hus? 

V skutočnosti je tento názov zlý lebo husokačka nevznikla z husi ale krížením rôznych druhov kačíc. Cieľom bolo získať väčšiu pečeň. Výborné zvyšné mäso je bonus. 

 

Pôvod husokačky

Názov “Mulard” je kombináciou dvoch slov: “Mule” a “Canard” (francúzsky výraz pre kačku). Tento názov je dôsledkom kríženia dvoch rôznych druhov kačíc.  Sú to sterilné hybridy, teda väčšina populácie husokačiek je produkované oplodnením in vitro (IVF) v liahňach.

 

Využitie

Mulardské kačice sú cenené pre svoje mäsité prsia, ktoré sú jedny z najväčších zo všetkých kačacích plemien. Ich mäso má bohatú, zemitú chuť s podtónmi podobnými steaku, vďaka ktorým sú obľúbenou voľbou v gastronómii.

Kvôli svojej veľkosti a hmotnosti sa Mulard používajú aj na prípravu husacej pečene. Foie gras je francúzska pochúťka vyrobená z pečene kačice alebo husi, ktorá bola vykrmovaná špeciálnou diétou. Keďže husokačky majú také veľké pečene, sú ideálnym vtákom pre toto jedlo. V skutočnosti tvoria veľkú väčšinu ingediencie foie gras predávaných na svete.

 

Chov

Mulardy sa komerčne chovajú na farmách na mäso a husaciu pečeň. Biele pižmové a pekinské kačky sú dve najbežnejšie čistokrvné, komerčne chované kačice. Hybridy týchto dvoch sú odolnejšie a pokojnejšie, navyše vykazujú prirodzenú hybridnú silu (teda výberom kačíc sa znásobili ich dobré vlastnosti).

Inkubačná doba hybridných vajíčok je v priemere 32 dní. Asi z polovice vajec sa vyliahnu kačice mulard. Mulardy majú tendenciu kombinovať určité črty rodičovských plemien. Vďaka svojmu pižmovému pôvodu produkujú chudšie mäso ako Pekinci. Samice majú tendenciu byť chované na mäso, zatiaľ čo samce sa používajú na husaciu pečeň. Podobne ako pižmové kačice, aj mulardy majú pazúry na nohách, ale nelietajú a nesedia na vajciach. Namiesto toho sa radšej zdržiavajú pri vode, ako to robia Pekíni.

 

Zdravie

Aj keď sú Mulard kačky (husokačky) pomerne odolné voči chorobám, je dôležité monitorovať ich zdravotný stav a dodržiavať preventívne opatrenia. V závislosti od lokality a podmienok chovu môže byť potrebné očkovanie proti niektorým chorobám ako je kačacia chrípka, Salmonelóza alebo Pasteurelóza.

Správna hygiena chovného priestoru je tiež kľúčová. Vždy sa uistite, že majú prístup k čistej vode a ich priestor je udržiavaný čistý. Dostatočné vetranie a osvetlenie v kurníku zabraňuje vzniku mnohých chorôb.

Mulard kačky predstavujú výzvu a príležitosť pre mnohých chovateľov. Ponúkajú výnimočnú produkciu mäsa a sú pomerne nenáročné na chov. Avšak, ako každý živý tvor, vyžadujú primeranú starostlivosť, pozornosť a rešpekt. Pred začiatkom chovu je dôležité dôkladne sa informovať a pripraviť na všetky aspekty, ktoré chov zahŕňa.

 

Fyzické vlastnosti

Mulard kačky sú stredne veľké, s robustným telom a krátkymi krídlami. Majú pekné tmavo hnedé alebo sivé perie, často s bielymi alebo svetlými pásy. Ich hlava je relatívne malá s krátkym a silným zobákom.

Samce vážia až 6,8 kg a samice okolo 5,4 kg. Zvyčajne majú biele perie s čiernymi škvrnami na temene hlavy. Užívajú si miesta, ako sú jazerá, rybníky a iné vodné plochy, ktoré majú veľa vegetácie, kde môžu hľadať malé ryby, stonožky, žaby, kraby, plazy a krevety.

Vzhľad a odrody

Väčšina Mulardov je celá biela, s niekoľkými čiernymi škvrnami na zobáku alebo na temene hlavy. Niektoré husokačy môžu mať na tele alebo na krídlach aj čierne škvrny.

Majú tiež ružové zobáky a laloky, ako aj oranžové chodidlá a nohy. Ich oči sú hnedé a majú plochý chvost, ktorý je o niečo dlhší ako ich telo. Kačice Mulard sú krásne, najmä keď sú dospelé.

Mulardy sa dodávajú v dvoch variantoch: klasický Mulard a Hinnies. Bežné Mulardy sú výsledkom šľachtenia samca pižmového so samicou Pekin, ktorá je štandardným hybridom. Hinnies sú produkované, keď skrížite pekinského samca s pižmovou samicou. Hinnies sú zvyčajne menšie ako Mulards a majú menej mäsa na kostiach.

Populácia, distribúcia a biotop

Kačica Mulard je pomerne bežným vtákom vďaka svojej obľube ako zdroj potravy. Chovajú sa komerčne po celom svete, pričom väčšina z nich pochádza z Francúzska. Mulards možno nájsť aj v Severnej Amerike, Európe, Ázii a Austrálii.

Toto plemeno je celkom zdravé, ale najlepšie sa im darí v teplom podnebí. Nemajú príliš v obľube chladné počasie a sú náchylné na prievan, takže ich treba držať v prostredí, ktoré je relatívne stabilné z hľadiska teploty.

Mulard majú radi prístup k veľkému množstvu vody. Sú dobrí plavci a často trávia dni kúpaním sa v rybníkoch alebo jazerách. Ak ich chováte ako domácich miláčikov, uistite sa, že máte k dispozícii jazierko alebo inú vodnú plochu, z ktorej si môžu užiť.

Sú husokačky vhodné na domáci chov?

Pravdepodobne si budete chcieť vybrať iné plemeno kačíc, ak plánujete chovať kačice na mäso v malom domácom chove. Keďže sa nedokážu samy rozmnožovať, budete si musieť kúpiť oplodnené vajíčka alebo mláďatá z liahne. To môže byť drahé v závislosti od toho, kde na svete sa nachádzate.

Mulardy tiež vyžadujú o niečo viac starostlivosti ako iné kačice. Sú citlivé na chladné počasie a je potrebné ich uchovávať v teplom a stabilnom prostredí. Ako sme už spomenuli, potrebujú tiež dostatok priestoru na plávanie a hľadanie potravy, takže na svojom pozemku musíte mať rybník alebo jazero.

 

Záver

Husokačka je skvelou voľbou pre skúsených chovateľov kačíc. Aby boli tieto kačacie krásky šťastné, je potrebné teplé miesto na spanie, veľa vody na kúpanie a niekde môžu hľadať chutné chrobáčiky a ryby. Ak máte priestor a prostriedky na to, aby ste sa o ne postarali, sú z nich úžasné domáce zvieratá a hospodárske zvieratá.

Zdroje