Chovateľstvo

Kačacie vajcia – sú lepšie ako slepačie?

kačacie vajcia

Vajcia sú výživným a cenovo dostupným zdrojom bielkovín, ktoré ľudia jedia už milióny rokov.

Pravdepodobne ste si hneď predstavili slepačie vajcia, čo dáva zmysel, keďže ide o najčastejšie konzumovaný druh vajec. Napriek tomu sa dá jesť aj mnoho iných druhov vajec, vrátane kačacích, prepeličích, morčacích či husacích vajec.

Kačacie vajcia sú základom ázijských kuchýň, obľúbené sú aj v tej francúzskej a v poslednej dobe si získavajú na popularite aj na iných miestach po celom svete. Možno ste ich videli v obchode s potravinami, na miestnom trhu alebo v jedálnych lístkoch reštaurácií. 

V tomto článku si vysvetlíme rozdiely medzi kačacími a slepačími vajcami, porovnáme ich nutričné hodnoty a tiež preskúmame, akým spôsobom si môžete kačacie vajíčka pripraviť a ako ich správne skladovať.

 

Vzhľad kačacích vajec

Kačacie vajcia sú spravidla väčšie ako tie slepačie. Ich veľkosť je zvyčajne o 50% väčšia ako štandardné veľké slepačie vajce. Kačacie vajíčka môžu mať najrôznejšie farby, väčšinou sa líšia podľa plemena. Napríklad kačica kajuga (cayuga), obľúbené čierno–zelené plemeno kačice domácej, má tendenciu znášať vajcia popolavej farby v odtieňoch šedej, až takmer čierne. Iné plemená nesú napríklad biele, svetlo zelené, hnedé alebo škvrnité vajcia. Rovnako ako pri slepačích vajciach, farba škrupiny neovplyvňuje ani pri kačacích chuť alebo iné vlastnosti vajec.

Keď už hovoríme o škrupine, jeden z ďalších rozdielov medzi kačacími a slepačími vajcami je ten, že kačacie vajcia majú oveľa hrubšiu škrupinu ako slepačie vajcia. Na ich rozbitie je potrebná väčšia sila, ako ste zvyknutí pri slepačích. Okrem toho, hrubšia škrupina poskytuje kačacím vajciam dlhšiu trvanlivosť. 

Vajcia sú odlišné aj vo vnútri. Keď rozbijete kačacie vajce, všimnete si, že žĺtok je asi dvakrát väčší a bielok je nápadne číry. Kým neuvidíte, aký jasný je bielok kačacích vajec, pravdepodobne si neuvedomíte, aký žltkastý odtieň má väčšina bielkov zo slepačích vajec. 

 

Výživové hodnoty kačacích vajec

Vo všeobecnosti majú vajcia nízky obsah sacharidov a vlákniny, ale sú bohatým zdrojom bielkovín a dobrým zdrojom tukov. Sú tiež plné mnohých vitamínov a minerálov, najmä cholínu, riboflavínu, selénu, vitamínu A a vitamínu B12.

Hoci sú oba druhy vajec výživné, kačacie vajcia majú tendenciu obsahovať ešte vyššie množstvo niektorých živín ako slepačie vajcia, vrátane kyseliny listovej, železa a vitamínu B12. Pre vaše telo je vitamín B12 nenahraditeľný a potrebný napríklad pri vývoji nervovej sústavy či tvorbe červených krviniek.

Kvôli približne dvakrát väčšiemu žĺtku, v ktorom sa nachádza tuk a cholesterol, obsahujú kačacie vajcia aj takmer dvojnásobok tuku. Ide približne o 9,6 gramu oproti 5 gramom slepačieho vajca. 

Majú však aj vyšší obsah bielkovín a vyššiu koncentráciu omega 3 mastných kyselín. A všetci určite dobre viete, že omega 3 mastné kyseliny sú skvelé pre celkové zdravie mozgu. Váš mozog používa tieto prospešné tuky na vykonávanie akýchkoľvek úloh, ktoré si vyžadujú dlhodobé sústredenie. Ukázalo sa tiež, že môžu pomôcť pri zvládaní stresu. Na porovnanie, priemerné kačacie vajce obsahuje približne 71 miligramov omega 3 mastných kyselín v porovnaní s 37 miligramami v prípade slepačieho vajca.

Kačacie vajcia sú väčšie ako tie slepačie, majú teda viac všetkého, ale aj keď porovnáme rovnaké množstvo, kačacie vajcia obsahujú na 1 gram stále viac živín ako tie kuracie.

Vysoko kvalitné vaječné bielkoviny dodávajú všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré vaše telo potrebuje. Vaječný proteín je však bežný alergén, ktorý predstavuje jednu z najčastejších potravinových alergií u dojčiat a detí, hoci u väčšiny detí sa alergia časom “stratí”. 

Proteíny v kačacích a slepačích vajciach sú podobné, ale nie identické. Ľudia môžu preto pociťovať alergickú reakciu na jeden typ vajec, ale nie na druhý.

 

Sú kačacie vajcia bezpečné na jedenie?

Áno, sú rovnako bezpečné ako slepačie vajcia. V priebehu rokov došlo k niekoľkým strašiakom zo salmonely, ale neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali, že kačacie vajcia sú empiricky nebezpečnejšie ako slepačie vajcia.

 

Ako pripraviť kačacie vajíčka?

Miešané, varené, vyprážané, pošírované, akokoľvek ich máte radi, kačacie vajcia sa dajú pripraviť rovnako ako slepačie. Na niektoré veci si však treba dať pozor. 

Kvôli ich väčším žĺtkom môžu vyžadovať kačacie vajcia viac času varenia, aby dosiahli ekvivalentný stupeň tuhosti žĺtka, ako pri varení slepačích vajíčok. 

To isté platí aj o vyprážaní, aj keď možno budete musieť trochu znížiť teplotu, aby sa vám nepripálil bielok.

Na druhej strane, kvôli nižšiemu obsahu vody môže príliš dlhé vyprážanie alebo varenie kačacích vajec spôsobiť, že bielka budú mať gumovú štruktúru.

Kačacie vajíčka sú obľúbené pri pečení, cesto z nich je veľmi ľahké a nadýchané, avšak treba rátať s ich väčším obsahom tuku a iných zložiek – recept s použitím slepačích vajíčok, nemusí vždy fungovať pre rovnaké množstvo kačacích vajec. Ak teda chcete začať používať pri pečení kačacie vajíčka, môže chvíľu trvať kým zistíte, koľko kačacích vajec použiť namiesto slepačích. 

Kačacie vajcia sú najobľúbenejšie v rôznych ázijských kuchyniach, najmä v čínskej a vietnamskej. Veľmi populárne sú solené kačacie vajcia, ktoré sa dokonca predávajú aj ako konzervované potraviny. Vajcia sa nechajú približne mesiac v slanom náleve, vďaka čomu nadobudne bielok konzistenciu podobnú želatíne a farba žĺtka sa zmení na sýto oranžovú. Solené kačacie vajíčka sa následne môžu uvariť, často sa konzumujú na raňajky, ako príloha s ryžou alebo sa oddelí žĺtok od bielka, ktorý sa používa na prípravu lepkavých ryžových knedlí, mesačných koláčikov alebo iných ázijských receptov. 

 

Chuť kačacích vajec

Vo všeobecnosti chutia kačacie vajíčka podobne ako tie slepačie. Chuť kačacích vajec však môže byť o niečo viac intenzívnejšia. Ľudia často opisujú chuť kačacích žĺtkov ako bohatšiu a krémovitejšiu ako žĺtky zo slepačích vajec. Chuť vajec môže tiež výrazne ovplyvniť strava a spôsob chovu kačíc.

 

Trvanlivosť a skladovanie kačacích vajíčok 

Kvalitu vajec ovplyvňujú podmienky a čas skladovania. Strata kvality je spojená so zmenami vo fyzikálno-chemickej štruktúre a chemickom zložení vajec.

Kačacie vajcia majú podobne ako aj tie slepačie prirodzenú ochrannú vrstvu – kutikulu. Štúdia o tom, ako umývanie a skladovanie ovplyvňujú kvalitu kačacích vajec potvrdili, že pokiaľ vajíčka neumyjete, kutikula ich chráni pred vonkajším prostredím, vďaka čomu sa predĺži ich trvanlivosť. Neumyté vajcia skladované pri 25 ºC vykazovali nízku, ale prijateľnú kvalitu (stupeň B) po skladovaní počas 7 týždňov.

Vajcia v obchodoch bývajú veľakrát už umyté, preto odporúčame skladovať kupované kačacie vajcia (rovnako ako slepačie) v chladničke, kde by vám mali vydržať aj 8 týždňov. Skladovanie vajec pri nízkej teplote spomaľuje stratu ich kvality. 

Vo všeobecnosti majú kačacie vajcia lepšiu trvanlivosť pri skladovaní pri izbovej teplote ako slepačie vajca.

 

Tip: Kačacie vajcia by sa mali skladovať špičkou nadol. To pomáha udržať vzduchovú bublinu, ktorá je vo vnútri vajíčka, mimo žĺtka. Opäť tým predĺžite trvanlivosť vašich kačacích vajec.

 

Odporúča sa tiež, aby ste kačacie vajcia uchovávali na poličke vo vnútri chladničky a nie na dverách. Je to preto, že na poličke budú uchované pri konštantnej nízkej teplote. Vajcia uchovávané vo dverách chladničky sú vystavené zmene teploty pri každom otvorení dverí.

 

Zhrnutie: kačacie vs. slepačie vajcia

Vajcia všetkých druhov obsahujú pôsobivé množstvo potrebných a užitočných živín. Navyše sa pohybujú v prijateľnej cenovej relácii, majú všestranné využitie a sú relatívne ľahko dostupné. Striedma konzumácia kačacích alebo slepačích vajec tak ľahko zapadne do zdravého jedálnička.

 

Rozdiely medzi kačacími a slepačími vajcami:

  • Kačacie vajcia sú väčšie, zvyčajne zodpovedajú jednému a pol až dvom slepačím vajciam.
  • Ich škrupina je hrubšia ako kuracie vajcia, takže majú dlhšiu trvanlivosť.
  • Majú väčšie, bohatšie, tmavšie žĺtky.
  • Ich chuť je o niečo sýtejšia a krémovejšia.
  • Koláče či pečivo sú z nich ľahšie a nadýchanejšie.
  • Príliš dlhé vyprážanie alebo varenie spôsobuje, že bielka majú gumovú štruktúru.
  • Majú oveľa viac cholesterolu ako slepačie vajcia (čo nie je vždy zlé, vajcia majú aj veľa „dobrého“ HDL cholesterolu).
  • Sú výživnejšie ako kuracie vajcia a majú viac kalórií.
  • Majú vyšší obsah bielkovín a tukov, ale nižší obsah sacharidov.
  • Majú vyšší obsah železa, fosforu, selénu, tiamínu, vitamínu A, vitamínu B6, vitamínu B12, vitamínu E a zinku.
  • Obsahujú takmer dvakrát toľko omega-3 mastných kyselín ako kuracie vajcia.

 

Kačacie vajcia považujú mnohí za fenomenálnu pochúťku, vylepšenú verziu kuracieho vajca, ktoré majú oveľa väčší a bohatší žĺtok, vyššiu koncentráciu živín a viac bielkovín ako štandardné slepačie vajce. 

Ak ste kačacie vajcia nikdy nejedli, skúste ich nabudúce, keď vás budú slepačie vajcia nudiť alebo budete mať chuť rozšíriť svoje gurmánske obzory.