Chovateľstvo

Plemená sliepok vhodné na chov – pre začiatočníkov aj pokročilých chovateľov

Plemená sliepok pre chov

Existuje mnoho druhov sliepok, ktoré sa od seba líšia vzhľadom, farbou peria, charakterom, či účelom chovu sliepok. Poznáme čistokrvné alebo hybridné plemená sliepok – tie boli vyšľachtené hlavne pre maximálnu produkciu vajec alebo mäsa. Každé plemeno sliepok má svoje výhody aj nevýhody. Ktoré si teda vybrať? Najlepším spôsobom, ako zistiť, ktoré plemeno je pre vás najvhodnejšie, je pozrieť sa na to, čo od svojich sliepok očakávate. V tomto článku sa dozviete o niektorých z najznámejších plemien sliepok, ktoré sú vhodné na chov na mäso a na produkciu vajec.

 

Sliepky na vajcia (nosnice)

Chov sliepok na vajcia je u domácich chovateľov a drobnochovateľov veľmi obľúbený aj na Slovensku. Ak chcete chovať sliepky na vajcia, treba si uvedomiť, že množstvo produkcie vajec sa odvíja hlavne od plemena sliepok a následne od podmienok, ktoré im počas chovu zabezpečíte. Na produkciu vajec sú z čistokrvných plemien vhodné zdrobnené, ľahšie, prípadne aj stredne ťažké plemená nosníc (majú vyššiu produkciu ako ťažké plemená).

Znáškový cyklus sliepok, je znáška daná množstvom, veľkosťou a kvalitou znesených vajec za určité časové obdobie. Prvé vajce znesie sliepka približne okolo 20. až 22. týždňa života. V treťom roku znášky býva pokles produkcie vajec minimálne o 30 až 40%. 

Ako sme spomenuli v úvode tohto článku, existujú tzv. hybridné plemená sliepok, ktoré vyprodukujú za rok vyše 300 kusov vajec. Tieto hybridné plemená boli špeciálne vyšľachtené na masovú produkciu vajec vo veľkochovoch pre potravinársky priemysel. Vysoká znáška týchto plemien má aj svoje nevýhody. Napríklad, vyššia produkcia vajec so sebou prináša kratší život sliepok. Ich znáška trvá väčšinou maximálne dva roky – čistokrvné plemená vám vydržia aj 5 rokov, ich znáška však bude polovičná. Hybridné plemená sú tiež viac náchylné na rôzne ochorenia, ako tie čistokrvné.

Medzi obľúbené či už hybridné alebo čistokrvné plemená sliepok na chov vajec patria:

 

Leghornky 

Toto talianske plemeno patrí medzi najznámejšie plemená sliepok na svete a ide pravdepodobne aj o to najobľúbenejšie. Pri optimálnych podmienkach dokáže tento druh sliepok ročne zniesť v priemere až 280 vajec, ich produkcia sa však dokáže vyšplhať aj na 300 až 320 kusov ročne. Lenghornky sa často využívajú ako základné plemeno na vytvorenie vysoko produktívnych hybridov na produkciu vajec. Tieto nosnice sú v mladosti veľmi temperamentné, radi lietajú, preto je pre ne vhodný väčší výbeh. 


Minorky

Minorky patria medzi najväčšie sliepky medzi ľahkými plemenami. Pochádzajú zo španielskeho ostrova Menorca. Sú temperamentné a pohyblivé, mali by mať preto väčší výbeh. Zväčša majú čierne sfarbenie peria a výrazný červený, listový hrebeň, rovnako aj výrazné biele, hladké ušnice (tvaru mandle). Minorky sú citlivé na chlad a vlhkosť. Hrebeň na hlave im môže omrznúť, nekrotizovať a odpadnúť, rovnako sú citlivé aj ich laloky. Takéto omrzliny sú pre sliepky veľmi bolestivé a môžu ovplyvniť aj ich znášku. V zime je ich preto dobré držať v zateplenom a vetrateľnom kurníku a nepúšťať von. Zaujímavosťou sú ich veľké biele vajcia, ročná znáška je okolo 170 – 190 vajec. 

 

Vlašky

Opäť druh, ktorý sa radí medzi ľahké plemená sliepok. Vďaka malému vzrastu – na rozdiel od väčších plemien, ktoré nemajú toľko energie – sú tiež temperamentné a prelietavé. Aj v tomto prípade môže problémy s prelietavosťou minimalizovať dostatočne veľký výbeh. Vlašky sú známe pre svoje rôznorodé sfarbenie, existuje až okolo 20 farebných druhov vlašiek. Pôvodom sú z Talianska, po celom svete bolo však vyšľachtených niekoľko druhov (anglický, nemecký, americký). Vlašky sú príbuzné lenghornkám, v niektorých krajinách ich volajú “nemecký typ leghornky”. Obľúbené sú pre svoju pomerne vysokú znášku, pohybuje sa medzi 160 – 200 kusov, v priemere ide teda o 180 vajec ročne.

 

Hempšírky

V prípade hempšírok ide o dvoj úžitkové plemeno, ktoré má vysokú znášku a pomerne v krátkom čase aj jatočnú zrelosť (požadovaná hmotnosť a osvalenie zvierat pri chove na mäso). 

Patria medzi stredne ťažké plemená a aj v tomto prípade bola vyšľachtená ich zdrobnená podoba. Hempšírky sú obľúbené hlavne u malých domácich chovateľov, nakoľko ide o nenáročné plemeno. Ročná znáška je približne 180 až 200 vajec s hnedou škrupinou. Hempšírky sú pokojnejšie, avšak vedia dobre lietať – 1,8 m vysoký plot býva zvyčajne postačujúci.

 

Plymutky

Plymutky sú pokojné a veľmi prispôsobivé plemeno sliepok. Sú preto vhodné pre chovateľov začiatočníkov, bez doterajších skúseností s chovom sliepok. Pokiaľ majú plymutky väčší výbeh, pomerne veľkú časť potravy si obstarajú samé. Uznaných je niekoľko farebných kombinácii tohto plemená, najčastejšie sa u nás vyskytujú sivé s bielymi pásikmi alebo biele. Ročne znesú v priemere okolo 200 vajec a sú tiež vysoko mäsité – vhodné aj na chov na mäso. Známe sú dobrou znáškou aj v zimných mesiacoch, kedy sa pri väčšine plemien produkcia vajec oproti letným mesiacom zníži. Plymutky patria medzi stredne ťažké plemená.

 

Sussex (Sasexky)

Toto stredne ťažké plemeno bolo vyšľachtené v anglickom grófstve Sussex. Sliepky sussex začínajú znášať vajíčka až približne v 30. týždni ich života, ich znáška je však vysoká – aj 250 vajec ročne a v dobrých chovov môže toto číslo narásť aj na 350 kusov ročne. Obľúbené sú nielen pre svoju vysokú znášku a dvojakú úžitkovosť (ich mäso má vynikajúcu chuť), ale aj pre ich pekné sfarbenie. Majú krotkú povahu – pre maškrtu vám pokojne skočia aj do náruče.

 

 

Sliepky na mäso

Sliepky patria na Slovensku medzi najčastejšie chované domáce hospodárske zvieratá. Jedným z dôvodov je ich mäso, ktoré je celosvetovo veľmi obľúbené. Sliepky chované na mäso patria väčšinou do kategórie ťažkých, masových plemien. Môže však ísť aj o stredne ťažké plemená, ktoré majú dvojaký úžitok a sú teda chované nielen na vajcia, ale aj na mäso. V tomto prípade sa chovatelia rozhodnú väčšinou v prvej fáze života sliepok pre zber vajíčok a v tej druhej, približne okolo 1,5 roku, pre chutné mäso.

Ako sme už naznačili, sliepky na chov na mäso sú robustnejšie a pokojnejšie. Na ich chov nie je potrebný veľmi veľký výbeh, zabráni sa tak nadmernému pohybu sliepok a tým pádom ich nechcenému chudnutiu. Na druhej strane, sliepky chované na pastvinách majú až dvojnásobne vyššiu kvalitu mäsa. Uvádza sa, že mäso má vyšší obsah najmä omega 3 mastných kyselín, vďaka čomu má mäso výraznejšiu chuť.

Pre kvalitné mäso (samozrejme aj vajíčka), je potrebné zabezpečiť sliepkam dostatok kvalitnej potravy, bohatej na vitamíny a minerály – nestačia zvyšky z vašej kuchyne. Na trhu sú dostupné rôzne kŕmne zmesi a vitamínové doplnky určené pre správny výkrm sliepok. Plemená určené na mäso sú síce náročnejšie na dostatok potravy, hlavne na bielkoviny, treba však dať pozor na ich zbytočné prekrmovanie. Dôležitý je aj pravidelný prísun čerstvej, pitnej vody.

Najznámejším plemenom sliepok na mäso sú hybridné plemená brojlerov, ktoré sa chovajú špeciálne na mäso. Toto plemeno je pre svoj extrémne rýchli rast väčšinou využívané vo veľkochove na rýchlovýkrm pre nenásytný potravinársky priemysel. Sú vhodné na chov v podmienkach s obmedzeným priestorom na dvore. Brojlery väčšinou nenesú takmer žiadne vajíčka, avšak pri domácom chove bez nezmyselného prekrmovania bude ich mäso nielen kvalitnejšie ako pri “priemyselných” brojleroch, ale môžu vám po istú dobu znášať aj vajíčka. Žiaľ, aj pri ich zdravšom, domácom chove je ich životnosť na dvore pomerne krátka. 

Brojlery sú však len jedným z mnohých plemien sliepok, ktoré sa chovajú na mäso. Ďalšie známe plemená sliepok, na ktorých mäse si rozhodne pochutnáte, sú napríklad brahmanky, orphingtonky, dorkinka, faverolky, či jerseyský obor, rovnako aj spomínané sasexky a plymutky. 

 

Zhrnutie na záver


Vysoká znáška vajec, ako aj kvalitné mäso sliepok, si v prvom rade vyžaduje vhodný výber plemena a s ním spojenú potrebnú starostlivosť. Dbajte preto na čistotu kurníkov, dostatočne veľký výbeh a rovnako aj na kvalitnú potravu a dostatok pitnej vody.

Netreba zabudnúť ani na to, že sliepka je spoločenský tvor, takže ak plánujete jej chov či už na vajcia alebo mäso, je vhodné si na začiatok zaobstarať aspoň dve.