Chovateľstvo

Indický bežec – kačica domáca

Ak hľadáte jedinečné plemeno kačice domácej, jednoznačná odpoveď je – indický bežec.

Indické bežce sú nezvyčajný a mimoriadny druh kačice domácej, ktoré patria medzi najvýraznejší druh v celom kačacom svete. Známe sú pre svoje jedinečné, vzpriamené telo, pastelovo zelené vajíčka a schopnosti bežať pomerne rýchlo.

Indické bežce pripomínajú ľuďom na prvý pohľad viac tučniaky, než domáce či divoké kačice. Ide o veľmi nenáročné, nezávislé a zvedavé plemeno, ktoré miluje objavovanie. Je zábavné sledovať, ako indický bežec pobehuje po záhrade a hľadá potravu.

Kačice tohto plemena sa chovajú najmä pre produkciu vajec, ale často sa využívajú aj na pomoc proti niektorým škodcom v záhrade. 

 

História plemena indický bežec

Indické bežce sú jednými z najstarších domestikovaných kačíc na svete.

V ruinách jávskych chrámoch boli nájdené staroveké hieroglyfy, ktoré zobrazujú štíhlu vzpriamenú kačicu, čo naznačuje, že kačice typu indického bežca existujú už viac ako 2 000 rokov.

Toto plemeno pochádza z indického subkontinentu a bolo nájdené na indonézskych ostrovoch Bali, Jáva a Lombok.

Pasenie kačíc v Indonézii bolo v regióne samozrejmosťou a po ostrovoch sa potulovali tisíce indických bežcov. Farmári ich využívali na čistenie ryžových polí požieraním škodcov.

Príslušníci tohto plemena kačíc si našli cestu zo svojich pôvodných indonézskych ostrovov do Európy a Ameriky v priebehu 19. storočia. Kvôli ich schopnosti znášať pomerne vysoký počet vajec, boli indické bežce pravdepodobne najviac kríženým plemenom s inými domácimi kačicami. Vďaka indickým bežcom tak existujú mnohé známe druhy, ako sú napríklad Khaki Campbells, Buff Orpingtons alebo plemená Light Duck, ktoré v súčasnosti plnia komerčné farmy.

Toto plemeno v minulosti pre veľmi intenzívne kríženie dokonca takmer vyhynulo (najmä v západnej Európe).

 

Charakteristika indických bežcov

Indický bežec má veľmi jedinečný vzhľad – stojí a chodí vzpriamene, podobne ako tučniak. Indické bežce majú nohy umiestnené na tele viac vzadu ako všetky ostatné kačice. Tvar ich tela a umiestnenie nôh umožňuje tomuto plemenu skutočne behať, a to pomerne rýchlo – nie nadarmo sa tomuto plemenu hovorí bežec!

Majú štíhle telo, dlhý krk a hlavu držia vysoko nad telom. Okrem toho sú chudé a majú valcovité telo. V niektorých krajinách si pre ich netradičnú stavbu tela (v porovnaní s inými kačkami) vyslúžili prezývky tučniaky alebo aj bowlingové kolky. 

Majú tmavohnedé oči a rovný zobák, ktorý môže byť svetložltý, svetlooranžový alebo dokonca čierny. Indické bežce majú ružovú kožu.

Členovia tohto plemena majú viac farieb ako ktorýkoľvek iný druh domestikovaných kačíc. Medzi najbežnejšie farby kačíc indických bežcov patrí čokoládová, čierna, biela, modrá, svetlohnedá, tmavohnedá a hnedastý odtieň zelenej. 

Ako väčšina domestikovaných plemien kačíc, indické bežce nevedia lietať.

 

Tieto zaujímavo vyzerajúce kačice žijú v priemere približne 8 až 12 rokov, keď sú chované v domácnosti. Vo voľnej prírode indické kačice obyčajne prežijú iba dva roky.

 

Povaha indických bežcov

Kačice indické sú veľmi priateľské a učenlivé vtáky, majú však tendenciu byť plachejšie ako iné kačice, vďaka čomu sa rýchlejšie vystrašia. Avšak, napriek ich plachej povahe je toto plemeno úžasne spoločenské a dá sa vycvičiť. Ak chcete mať so svojim kŕdľom blízky vzťah, potrebujú o niečo viac ľudského kontaktu ako iné plemená. Mali by ste sa im často venovať už ako káčatkám a tráviť s nimi čo najviac času.

 

Indické bežce majú tendenciu medzi sebou kvákať – z hľadiska hlučnosti sú priemerné hlučné (samice sú hlasnejšie ako samce).

 

Vajcia

Indické bežce sú známe svojou schopnosťou znášať pomerne vysoký počet vajíčok. Dokážu zniesť vajce takmer každý deň, vedia zniesť približne 300 až 350 vajíčok ročne. Farba vajec sa môže líšiť, no známe sú najviac pre svoje pekné pastelovo zelené vajíčka. Kačacie vajcia sú veľmi vyhľadávané pre svoju bohatú chuť. Indické bežce môžu začať znášať už vo veku 4 mesiacov, spravidla je to však medzi 6 a 7 mesiacom ich života. Vajíčka sú pomerne veľké, v priemere vážia 80g. Samice znášajú nepretržite asi štyri až päť rokov, potom sa ich znáška zníži, ale nie nevyhnutne kvalita vajec. 

 

Kačice indického bežca sú jedným z mála plemien kačíc, ktoré sú ochotné urobiť si hniezdo a vysedieť mláďatá.  Ak však chcete, aby káčatká po vyliahnutí prežili, je potrebné ich od samice oddeliť – u tohto plemena sa len zriedkavo vyvinú nejaké materské inštinkty, ich “práca” je zvyčajne dokončená, keď sa káčatká vyliahnu z vajec.

 

Mäso 

Kačice indického bežca sa považujú za domestikované kačacie plemeno „ľahkej triedy“. Aj keď sú na tradičné mäsové vtáky malé, pomer mäsa a kostí je vysoký a zvyčajne majú len málo tuku. Dospelé kačice by mali mať dostatok mäsa na nakŕmenie dvoch ľudí

 

I keď sa indický bežec málokedy chová na mäso, jeho chuť sa považuje za veľmi kvalitnú, ktorú niektorí prirovnávajú k chuti divej kačky.

 

Čo by ste mali vedieť o chove indického bežca? 

Pre indické bežce neexistujú žiadne špeciálne požiadavky na stravu alebo bývanie. Čistý a suchý priestor na spanie, čistá voda a čistá podstielka, spolu so štandardným krmivom pre kačice, pomôže udržať tieto jedinečné vtáky zdravé a šťastné.

 

Navyše, na rozdiel od iných kačíc, indické bežce radi hľadajú potravu po celej záhrade a nielen v blízkosti ich obydlia, kde sú naučené na kŕmenie. Pokiaľ im zabezpečíte dostatok priestoru na pohyb, ktorý vyžadujú, ide tak o veľmi nenáročné a nezávislé kačice. Odvďačia sa vám ako vynikajúci pomocníci v záhrade – zožerú všetky druhy červov alebo hlodavcov, ktoré na dvore nájdu.

 

Ako sme už načrtli, toto kačacie plemeno je jedným z najnáruživejších lovcov. Ak majú umožnený priestranný výbeh, zabezpečia si prevažnú časť potravy sami. Nezabudnite vo výbehu skontrolovať akékoľvek riziká a nejedlé predmety, ktoré by mohli prehltnúť. Medzi obľúbenú potravu indických bežcov patria: slimáky, komáre a ich larvy, tráva, divoká zeleň, malé ryby a malé kôrovce. 

 

Napriek svojmu nezvyčajnému telu, sú indické bežce v skutočnosti celkom pôvabnými plavcami. Ak majú prístup k vode, zvyčajne v nej trávia veľa času, viac ako niektoré iné domestikované plemená vo voľnom výbehu. Vďaka vode si tiež udržujú čisté perie, takže ak máte priestor, je dobré im poskytnúť aj jazierko.

 

Indické bežce sú neuveriteľne spoločenské vtáky, preto je vhodné ich chovať v skupinách (v kŕdľoch).

 

Sú náchylné na ochorenia?

Indické bežce nie sú náchylné na choroby a toto plemeno nie je citlivé ani na letné horúčavy alebo na zimu. 

Ich najčastejším zdravotným problémom sú červy. Pred pridaním nových kačíc do vášho kŕdľa, sa odporúča okamžité odčervenie, v prípade, že nie je známy dátum ich posledného odčervenia. Mnohí chovatelia tohto plemena odčervujú kačice pravidelne každých šesť mesiacov – pokiaľ sa viditeľný problém nevyvinie skôr. 

Keďže sú indické bežce veľmi aktívne a radi všade pobehujú, často sa u tohto plemena vyskytujú otlaky na dolných končatinách, pokiaľ kačice žijú na tvrdom alebo znečistenom výbehu. Ide v podstate o mozoly zo spodnej strany labiek, ktoré môžu byť zo začiatku nenápadné, neskôr však môžu byť veľmi bolestivé – bežce začnú viac posedávať a krívať.

 

V prípade, že chováte aj kurčatá, odporúča sa ich oddeliť od kačíc indického bežca, pre riziko prenosu ochorení a rovnako z dôvodu iných nárokov na obydlie.

 

Na rozdiel od sliepok, kačice nepotrebujú na spánok bydlo, kačice namiesto toho spia spolu na zemi, rovnako aj vajíčka kladú radšej na zem. Dbajte preto na čistotu podstielky v ich obydlí. 

 

Zhrnutie na záver

 

Kačica indického bežca je jednou z najľahšie rozpoznateľných kačíc. Obľúbená je vďaka svojmu šarmu, nápadnému vzhľadu a vysokej produkcii vajec. 

Je dobre známe, že indickí bežci uprednostňujú hľadanie potravy, takže čím viac miesta, tým lepšie! Vďaka tejto ich záľube, sú výbornými pomocníky proti škodcom v záhrade. 

Indické bežce sú zo začiatku trochu plaché, ale pokiaľ sa im venujete už od mláďat a cítia sa bezpečne, dokážu byť veľmi spoločenské.

Ak majú prístup k vode, hodiny sa v nej dokážu šantiť, až kým im nezačne škvŕkať v bruchu a opäť sa nevrátia k hľadaniu potravy. 

Ide o odolné plemeno kačíc, nenáchylné na ochorenia, či zmeny teplôt. Indické bežce sú možno jedným z najzábavnejších plemien, ktoré ľudia radi sledujú pobehovať po záhrade, pre ich netypický, vzpriamený postoj.

Indický bežec je vynikajúce dvojúčelové plemeno domácej kačice.