Chovateľstvo

Poštové holuby – všetko čo potrebujete vedieť

poštové holuby chovateľské potreby

Poštový holub (Colomba livia) je živý nástroj na prenášanie poštových správ. Holuby sú pre tento účel predurčený vďaka ich prirodzeným navigačným schopnostiam. Poštové holuby sú prepravované na miesto určenia v klietkach, kde na nich odosielateľ správ pripevní správu, ktorú treba doručiť a holub po vypustení prirodzene letí späť do svojho domova, kde si príjemca môže správu prečítať. Používali sa na mnohých miestach po celom svete. Holuby boli tiež veľmi efektívne používané vo vojenských situáciách a tomto prípade sú označované nie ako poštové holuby ale vojnové holuby. Samozrejme dnes by ste už museli veľmi hľadať miesto na zemi, kde sa ešte používajú poštové holuby na svoj pôvodný účel. 

poštové holuby

História poštových holubov

Poštové holuby a ich použitie sa datuje v dobe 3000 pred naším letopočtom na území dnešného Egypta. Egypťania zistili, že holub sa dokáže vrátiť do svojho hniezda aj z veľkej diaľky a pochopili, že má veľmi dobre vyvinutý zmysel pre pre orientáciu. 

Začali preto holuby využívať na posielanie správ. Priviazali k nohe holuba pergamen so správou a vypustili ho na slobodu. Holub bez problémov trafil domov a priniesol správu. 

Poštové holuby používal aj Džingischán

V 19. storočí sa poštové holuby vo veľkej miere používali na vojenské komunikácie, čo samozrejme malo aj svoje nevýhody, hlavne ak holub letel cez oblasť kde sa strieľalo a vybuchodali bomby. 

 

história poštových holubov

Poštové holuby na športové účely

V športe sa objavili poštové holuby asi pred 3000 rokmi. Používali sa na informovanie o športových víťazoch starovekých olympijských hier. 

 

Preteky poštových holubov

V roku 1818 sa v Bruseli konali veľké preteky holubov s názvom Cannonball Run. Dodnes sa holuby prihlasujú do súťaží a uskutočňujú sa preteky holubov.

Historicky nosili holuby správy iba jednou cestou, do svojho domova. Pred ďalším letom ich museli prepravovať ručne na miesto odkiaľ mala byť správa odoslaná. Avšak metódou výcviku poštových holubov s umiestnením potravy pre holuby na jedno miesto a do domáceho hniezda boli holuby vycvičené tak, aby spoľahlivo lietali tam a späť až dvakrát denne, pričom prekonávali vzdialenosti až 160 km.

 

Fakty o holuboch a poštových holuboch

  • Rýchlosť priemerného holuba: 100km/h
  • Rýchlosť najrýchlejšieho poštového holuba: Belgický holub Bolt – 150km/h na krátku vzdialenosť 
  • Priemerný dolet poštového holuba: 650 km
  • Priemerná dĺžka života holuba: 35 rokov
  • Výška v ktorej lietajú: 1,8 km
  • Holuby majú vynikajúce navigačné schopnosti. Orientujú sa podľa slnka a vnútorného magnetického kompasu
  • Holuby sú veľmi spoločenské zvieratá
  • Holuby sa pária na celý život a majú tendenciu vychovávať dve mláďatá súčasne.
  • Holuby aj samce majú spoločnú zodpovednosť za starostlivosť a výchovu mláďat. Obe pohlavia sa striedajú v inkubácii vajíčok a obe kŕmia 
  • Holuby majú vynikajúci sluch. Dokážu zaznamenať zvuky na oveľa nižších frekvenciách, než sú schopní ľudia, a môžu tak počuť vzdialené búrky a sopky.
  • Napriek spoločenskému vnímaniu ako špinavého a chorého vtáka sú v skutočnosti veľmi čisté zvieratá a existuje len veľmi málo dôkazov, ktoré by naznačovali, že sú významnými prenášačmi chorôb.
  • Holuby a ľudia žili v tesnej blízkosti už tisíce rokov

 

Súťaže poštových holubov na Slovensku

Na Slovensku sú vo veľkej obľube preteky poštových holubov, ktoré sa pravidelne uskutočňujú pod záštitou Slovenského Zväzu Chovateľov Poštových Holubov, na ich stránke nájdete aktuálne informácie o pretekoch, podmienkach účasti, chovateľoch, vypúšťacích miestach, rodokmeni a ďalšie informácie o pretekoch poštových holubov. 

 

Ako žijú holuby v chove

Holuby žijú vo veľkých kŕdľoch 20+. Rozmnožujú sa ako monogamné páry, ktoré vychovajú až šesť mláďat po 2 vajciach ročne. To vychádza na 12 nových holubov na pár ročne. O šesť mesiacov neskôr sa tieto nové holuby môžu začať množiť. 

 

Sú holuby jedlé?

Svoje poštové holuby, respektíve závodné holuby pravdepodobne konzumovať nebudete. No na Slovensku je tradícia v konzumácii holubov na svadobnom stole alebo pri krstinách. 

Holubie mäso má delikatesnú chuť a vysokú výživovú a dietetickú hodnotu. Najchutnejšie sú mladé holuby, pri ktorých sa využíva ich extrémne rýchly rast, samozrejme, že len pri kvalitnej výžive a kŕmení. Mláďatá sa na konzumáciu používajú už od štyroch týždňov (okolo 500 g až 1 kg).

 

Prečo holuby kývajú hlavou?

Holub má bočné oči, na rozdiel od ľudí a sov, ktoré majú oči smerujúce dopredu. Keďže holuby majú skôr monokulárne videnie ako binokulárne videnie, otáčajú hlavami kvôli hĺbke vnímania. Oči holuba fungujú oveľa lepšie pri nehybných obrazoch, a preto keď holub urobí krok vpred, hlava je dočasne nehybná. Ďalší krok opäť trhne hlavou dopredu a tak ďalej. To umožňuje vtákovi správnu orientáciu.

 

Párenie holubov

Holub sa pári na celý život a v optimálnych podmienkach sa môže rozmnožovať až 8-krát do roka, pričom zakaždým privedie na svet dve mláďatá. Frekvencia chovu je daná množstvom potravy. Vyliahnutie holubích vajec trvá 18-19 dní, pričom vajíčka inkubujú obaja rodičia. Obaja rodičia kŕmia mláďatá špeciálnym „holubím mliekom“, ktoré sa vyvracia. Vajíčko môže zdvojnásobiť svoju pôrodnú hmotnosť za jeden deň. V 3 dni začína biť srdce. Približne vo veku 2 mesiacov sú mláďatá pripravené vyletieť a opustiť hniezdo.

 

Aký je prirodzený predátor holuba?

Sokol sťahovavý je prirodzeným nepriateľom divého holuba. Hoci ide o plachého a sťahovavého vtáka ktorý má svoje prirodzené prostredie pozdĺž skalnatého pobrežia, v súčasnosti sa využíva na ako „prirodzená“ kontrola holubov. Ďalším nepriateľom je človek a pri kontrolných odstreloch a likvidácii holubov sú zabité milióny holubov. 

 

Sú holuby inteligentné?

Holuby sú považované za jedny z najinteligentnejších vtákov na planéte a sú schopné vykonávať úlohy, o ktorých sa predtým myslelo, že sú výhradne doménou ľudí a primátov. Zistilo sa, že holub prešiel aj „zrkadlovým testom“ (je schopný rozpoznať svoj odraz v zrkadle) a je jedným z 6 druhov a jediným necicavcom, ktorý má túto schopnosť. 

Holub dokáže rozpoznať písmená. Vo vedeckých testoch sa zistilo, že holuby sú schopné rozlišovať medzi fotografiami a dokonca rozlišovať medzi dvoma rôznymi ľudskými bytosťami na fotografii, keď sú za to odmenené jedlom.

 

Vidia holuby v noci?

Áno, holuby môžu vidieť v noci v obmedzenom režime v závislosti od jasu mesiaca a iných okolitých svetiel. V noci vidia lepšie ako ľudia.

Ľudia majú trichromatické vnímanie farieb, čo znamená, že dokážu identifikovať tri kanály farieb. Holuby majú pentachromatické. To znamená, že dokážu identifikovať päť nezávislých farebných kanálov.

Holuby môžu vidieť ultrafialové svetlo, ktoré ľudia nedokážu rozpoznať. Ich citlivé oči im umožňujú identifikovať farebné odtiene, ktoré ľudia prirodzene nevidia.

To je dôvod, prečo oblečenie, ktoré odráža ultrafialové lúče, je pre holuby mimoriadne nepríjemné. 

Citlivé oči holubov im umožňujú rozpoznať najmenšie zmeny v ich prostredí. To im umožní odhaliť akúkoľvek zmenu ich biotopu alebo predátora, ktorý sa snaží ukryť medzi konármi.

 

 Chov poštových holubov

 

Voliéra

Konštrukcia a typ hydinárne (voliéra, holubník) pre holuby závisí od plemena vtákov. Domáce holuby, športové (poštové), lietajúce, dekoratívne a mäsové plemená. Každá odroda holubov potrebuje svoj vlastný typ miestnosti. 

Pre každé plemeno holubov bol vyvinutý vlastný typ holubníka. Rozloha závisí od počtu a veľkosti vtákov, mala by však byť najmenej jeden meter štvorcový.

 

Holubník bedňa

Takýto hydinový dom vyzerá ako drevená debna, ktorá je pripevnená k vonkajšej stene budovy. Na prednej strane je vstupný otvor a drevená plošina na pristávanie.

 

Veža

Má tvar veže, ktorá je umiestnená na vysokom (3-4 metroch) železnom stĺpe. Takýto holubník je určený pre 3 – 6 párov lietajúcich holubov, každý pár má vlastné vstupné okno s pristávacou plošinou. Veľkosť holubníka závisí od počtu vtákov. Jeden pár potrebuje približne 1 štvorcový meter.

Zvyčajne sa vyrábajú veže s výškou 1-1,5 metra a priemerom 1,5-2 metre, rozdelená na dve poschodia. Holuby sa vždy kŕmia mimo veže, na separátnej plošine pripevnenej k stene. 

 

V podkroví

Plemená lietajúcich holubov milujú relax na streche. Z tohto dôvodu je lepšie vybaviť holubník v podkroví budovy, napríklad stodolu, stajne, hospodárske budovy. V hydinárni by mali byť okná pre vstup vtákov s pristávacími plošinami a malé dvere pre vstup. Chovateľ holubov by mal mať možnosť vstúpiť do holubníka a vyčistiť ho.

 

Voliéry

Pre dekoratívne holuby a mäsové plemená môžete postaviť voliéru na zemi. Veľkosť holubníka je zvyčajne 2 x 3 alebo 3 x 4 metre. Výška holubníka je 2 – 3 metre. Stánok je inštalovaný na betónovom alebo drevenom podklade. 

 

Čo jedia holuby – kŕmenie holubov

Holuby jedia jednoduchú stravu. Zmes celých zŕn, drvinu a dostatok čerstvej čistej vody. Krmivo, drvina a voda by mali byť umiestnené v nádobách rozmiestnené v určitej vzdialenosti od seba. 

Tieto nádoby by mali byť prispôsobené tak, aby sa do nich dostalo veľmi málo, najlepšie vôbec žiadna špina.

Dostupné sú komerčne zmiešané zmeny a vitamínové doplnky pre poštové holuby. Dobrá kŕmna zmes pre holuby je bez prachu a na pohľad obsahuje celistvé zrná. 

Kŕmidlá alebo iné nádoby na krmivo pre holuby sa musia uchovávať chránené pred poveternostnými vplyvmi. To zvyčajne znamená, že kŕmidlá sa umiestňujú skôr do  klietok 

Prežije chovný holub vo voľnej prírode?

Domácemu holubovi vypustenému do prírody chýbajú zručnosti potrebné na prežitie. Takýto holub nedokážu nájsť potravu a nedokážu sa chrániť pred nebezpečnými predátormi. Život mimo voliéry pre nich vyslovene krutosť. Mnoho ľudí si neuvedomuje katastrofálne následky vypustenia domestikovaných holubov a predpokladá, že všetky holuby sú vybavené na prežitie vo voľnej prírode.